Актуелно
Почетна / Македонија / Чешка ќе донира еден милион маски за С.Македонија

Чешка ќе донира еден милион маски за С.Македонија

Вицепремиерот Бујар Османи на својот Фејсбук профил сподели дека во Скопје ќе пристигне воен авион со донација од Чешка од еден милион маски.

– После денешната видеоконференција со амбасадорите на земјите членки на ЕУ за донации, Чешкиот Амбасадор штотуку ме извести дека ја пренел пораката во Прага и веднаш е донесена одлука да се прати уште утре специјален воен авион во Скопје со 1 милион маски специфични за заштита од вирусот! Благодарам Амбасадоре, Благодарам до Чешката Република, сподели Османи.

loading...