ЧОВЕКОТ КОЈ ПРЕДИЗВИКА ПОТРЕС ВО ЕВРОПА: Кој е Џордан Бардела кого новата генерација би можела да го донесе на власт?

од Nikola Popovski
1,6K прегледи

Европскиот парламент ја објави првата проценка за резултатите од гласањето во Франција, каде „Националниот собир“, предводен од Џордан Бардела, освои 31,5 отсто од гласовите.

Партијата на Емануел Макрон освои двојно помал број на гласови, со 15,2 отсто, а социјалистите 14 отсто. Дали е тоа почеток на нова ера во француската и европската политика?

Марин Ле Пен се уште е заштитно лице на француската крајна десница, но нејзиниот 28-годишен штитеник се повеќе го краде вниманието.

Најгласните овации на митинзите за време на кампањата не беа за Ле Пен, туку за харизматичниот претседател на партијата, Џордан Бардела.

Политичарот роден во Париз стана познато име во француската политика за релативно краток временски период откако стана шеф на партијата кон крајот на 2022 година.

Француската екстремна десница порасна во популарност во изминатата деценија, јавајќи на бранот популизам забележан на други места во Европа – и се движи подобро на изборите. Бардела одигра клучна улога во зајакнувањето на партијата.

Тој сега е една од најбрзо растечките политички ѕвезди во Франција. Според анкетата објавена претходно овој месец, Бардела е втор најпопуларен политичар во Франција, зад поранешниот премиер Едуар Филип и пред Ле Пен. Неговиот растечки профил значи дека тој често е мета на напади, но Бардела е познат по својата финост и духовити одговори, што значи дека останува главно неповреден. Неговата популарност значи дека, и покрај неговата тенденција да се оддалечи од партиските линии, немало поголеми критики од неговите редови.

Бардела е особено популарене кај помладата популација. Француски „Монд“ се обиде да објасни како успеа да го направи тоа во својата статија. Во него, Бардела е наречен „политичар кој треба да одржи популистички говор нагласен со ксенофобија“, додека двајца 17-годишници возбудено го чекаат пред зградата на парламентот.

Во текстот наведуваат дека помладите гласачи, на возраст од 18 до 24 години, најверојатно гласаат за екстремната десница, но тоа се променило со доаѓањето на Бардела. Речиси една третина од гласачите од таа возрасна група, според анкетите, вчера го поддржале „Националниот собир“ на изборите за Европскиот парламент.

Пред 20 години, младите на транспаренти ѝ порачале на таа партија да се „изгуби“ а како што стојат работите, новата генерација ќе ги донесе на власт во Франција на изборите што следуваат на 30 јуни и 7 јули.

Една од причините што ја навеле било „враќањето на гордоста“ и надежта дека некој конечно ќе ги слушне што имаат да кажат.

– Тој е со нас, со нас луѓето, за разлика од другите. Се спушти меѓу народот, тоа треба да го прават и другите, а тоа што е млад уште повеќе му помага, изјавила 20-годишната студентка Клара за „Монд“.

Бардела е многу активен и на социјалните мрежи, што му олеснува да допре до помладата популација.

Она што го прави поблизок до просечниот Французин е фактот што потекнува од семејство кое важи за средна класа. Неговата мајка е асистент, а татко му поседува мал бизнис.

Покрај тоа, тој израснал во предградијата на Париз, а неговите родители се развеле, па растењето секако не му било лесно.

Младите во Франција се фрустрирани бидејќи со години гледаат како нивните родители се „борат низ животот“ и не успеваат да го подобрат својот статус и финансиска состојба и имаат впечаток дека другите напредуваат без труд и работа, а токму тоа е што декларативно се борат Бардела и „Народниот собир“.

Голем број млади гласачи го избрале Бардела од многу поедноставна причина.

– Моите родители гласаа за нив уште од времето на Жан-Мари Ле Пен. Ние сме фамилијардно симпатизери на партијата и оттаму Бардела е вистинскиот избор, изјавил за „Монд“ млад човек кој сакал да остане анонимен.

Иако на почетокот изгледа дека причината за гласањето за Бардела е тешко да се најде, младите соговорници на Мондо дадоа неочекувано голем број од нив. Одличниот резултат на изборите за Европскиот парламент многу веројатно ќе се прелее и на парламентарните избори, а сè што мораше да направи Марин Ле Пен, со трагично лошата француска влада, беше да поттикне ново, младо име што привлече широк спектар на гласачи.

Медиумите објавија дека таква е големината на согледаната закана од лидерот на екстремната десница што се верува дека Макрон го избрал 34-годишниот Габриел Атал токму како директен одговор на подемот на Бардела.

– Атал и Бардела се од иста генерација, тоа е очигледно. Атал има политичка острина, знае да го зададе последниот удар, со суштина, така што тој е некој што може да се соочи со Националниот собир, изјавил помошникот на Макрон.

Партијата Ренесанса на Макрон, дел од групата „Обнови ја Европа“, немаше многу проблеми да најде аргументи против Бардела. Тие се обидоа да го прикажат како „арогантен“ проруски изолационист, но досега тоа не им функционира.

Ниту еден од нападите врз Бардела досега немаше никакви последици, особено не оние поврзани со Русија.

Бардела презел дополнителни чекори за да избегне да изгледа како проруски. Во интервју за „l’Opinion“ минатата година, тој рекол дека жали што француската политичка класа не ја сфатила порано заканата што ја претставува Москва.

– Имаше колективна наивност во однос на амбициите на Путин, кажал Бардела.

Слични содржини