Дали се ближи крајот на короната: Три прогнози за завршување на пандемијата

од Nikola Popovski

Веројатно едно од најчесто поставуваните прашања во текот на 2021 година е кога конечно ќе заврши пандемијата на коронавирус. Иако можеби никогаш нема да мислите така и можеби не се сеќавате како изгледал животот пред да се појави коронавирусот, епидемиолозите и Бил Гејтс имаат добри вести за вас.

Светската здравствена организација (СЗО) најави дека пандемијата мора да заврши следната година.

Тедрос Гебрејесус, директорот на СЗО, на последната конференција за оваа година рече дека верува во тоа, бидејќи по двегодишно искуство, целиот свет е многу добро запознаен со вирусот и има средства да се бори против него.

Проекциите на Светската здравствена организација, рече Гебрејесус, покажуваат дека до крајот на првиот квартал од следната година ќе бидат обезбедени вакцини за сите возрасни граѓани во светот, како и бустер дози за ризичните групи.

„Најважно е оружјето што го имаме ефикасно да го користиме и да се грижиме за еднаквоста, бидејќи ако не се вакцинира целиот свет, не верувам дека ќе излеземе од оваа ситуација“, заклучи првиот човек на СЗО.

Со тоа се согласува и еден од најбогатите луѓе во светот, Бил Гејтс, кој вели дека „акутната“ фаза на пандемијата на коронавирус ќе заврши во 2022 година.

„Можеби е глупаво да се предвидат работите повторно, но мислам дека акутната фаза на пандемијата ќе заврши во одреден момент во 2022 година. Се надевам дека во иднина ќе размислувате за вирусот еднаш годишно – наесен додека примате заедничка вакцина против грип и коронавирус“, напиша Гејтс на својот блог.

Урсула фон дер Лајен и Лаутербах сметаат дека крајот нема да биде во блиска иднина

Сепак, има функционери кои не се толку оптимисти.

Новиот германски министер за здравство, Карл Лаутербах (СПД), чиј глас во иднина ќе биде важен меѓу 27-те министри за здравство на земјите членки на ЕУ, на почетокот на декември јасно стави до знаење дека крајот не се гледа.

„Пандемијата ќе трае подолго отколку што мислевме“, рече министерот.

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, која, како и Лаутербах, по професија е лекар, вели дека лошата вест е што четвртиот бран на корона-пандемијата ја држи цврсто ЕУ во нејзини раце. Следното искушение би можело да дојде во 2022 година.

„Се соочуваме со нова закана наречена омикрон. Европската унија мора да преземе мерки против овие нови варијанти на вирусот, а тоа пред се значи дека вакцинацијата мора да се интензивира. Научниците ни повторуваат дека вакцинацијата и дополнителната терапија нудат најсилна заштита од Ковид-19“, рече Фон дер Лајен.

Главен проблем: Недостаток на вакцини и антиваксери

Сепак пандемијата не може да помине сама по себе, а голем проблем е недостатокот на вакцини во земјите со низок приход.

Скоро 65 отсто од луѓето во земјите со високи приходи примиле барем една доза од вакцината, но само нешто повеќе од седум отсто во земјите со ниски приходи, покажуваат бројките на ОН.

Верувајќи дека ова е морално неприфатливо, СЗО ги повикува богатите земји да не даваат дополнителни дози на вакцинираните додека најранливите од остатокот од светот не ја добијат првата доза.

Покрај тоа, протестите против вакцинацијата се чести настани низ земјите во Европа, повторно епицентарот на пандемијата, во услови на нови затворања и најави за задолжителна вакцинација.

Слични содржини