Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Кронавирус: Во Скопје и натаму најмногу активни случаи

Институтот за јавно здравје вчера регистрира 198 нови случаи на Ковид-19. Од новодијагностицираните и натаму најмногу има во Скопје – 83, следат Свети Николе – 27, Штип – 21, Куманово – 12, Битола – 11. Во Гостивар има 10 новозаразени, Тетово – девет, Радовиш – седум, Струга, Охрид и Демир …

Повеќе

Регистрирани 136 нови случаи на Ковид-19, починаа 6 лица

Во последните 24 часа се направени 991 тестирања, а регистрирани се 136 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 46 -Куманово 6 -Дебар 7 -Штип 14 -Прилеп 1 -Тетово 12 -Струга 9 -Велес 1 -Охрид 2 -Гостивар 13 -Струмица 2 -Радовиш 3 -Крушево 2 -Кочани 1 -Пробиштип 1 -Демир Хисар 2 …

Повеќе

Најлош ден од почетокот на пандемијата во Србија: 18 мртви

Денес починаа 18 лица од коронавирус, 130 пациенти се на респиратор, а 386 лица се заразени, изјави пемиерката Ана Брнабиќ на вонредна прес-конференција. Поради коронавирусот, прогласена е вонредна состојба во Врање, Нови Пазар, Крагуевац, Ивањица, Шабац, Чачак, Тутин, Белград, Краљево, Ариље, Пожега, Ужице, Лучани, Прибој, Владичин Хан, Богатиќ, Брус и …

Повеќе

Чаир, Гази Баба и Бутел на чело по бројот на активни случаи

Во изминатите 24 часа од направени 1296 тестирања регистрирани се 147 нови случаи на КОВИД-19. Институтот за јавно здравје регистрира и 111 оздравени пациенти. Од КОВИД-19 во овој период починале шест лица. Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по …

Повеќе

МЗ: 147 нови случаи на КОВИД-19, 6 починати

Во изминатите 24 часа од направени 1296 тестирања регистрирани се 147 нови случаи на КОВИД-19. Институтот за јавно здравје регистрира и 111 оздравени пациенти. Од КОВИД-19 во овој период починале шест лица. Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1296 тестирања, а регистрирани се 147 нови …

Повеќе

ССНМ: На 62% од медиумските работници начин на работа за време на пандемијата им влијае врз менталното здравје

Пандемијата силно ја погоди медиумската индустрија во земјава. Новинарските куќи се принудени да носат тешки одлуки: Kој ќе остане, а кој ќе си оди? Новинарите, пак, се соочуваат со финансиски, психолошки, социјални, но и етички и професионални проблеми повеќе отколку пред пандемијата. Двајца медиумски работници досега ја загубија битката со …

Повеќе

Италија: 262 нови случаи на коронавирус, починаа уште 49 лица

Во Италија уште 262 лица се заразија од коронавирусот, а 49 лица починаа, објави Агенцијата за цивилна заштита. Од почетокот на епидемијата животот го изгубија вкупно 34.610 лица, па така Италија е на четвртото место во светот по бројот на жртви по САД, Бразил и Велика Британија, пренесува Ројтерс. Вкупниот …

Повеќе

Чаир и Гази Баба лидери по активни случаи во Скопје

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 5005, бројката на оздравени пациенти е 1904, на починати е 233, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2868. Во моментов дистрибуцијата по градови е следна: • Скопје 2440, активни 1653 • Куманово 680, …

Повеќе

Црн рекорд: 11 лица починаа од коронавирусот, 185 новозаразени

Во последните 24 часа се направени 1364 тестирања, а регистрирани се 185 нови случаи на ковид-19. – Скопје 96 – Куманово 2 – Дебар 18 – Штип 4 – Прилеп 1 – Тетово 14 – Струга 20 – Велес 2 – Битола 2 – Охрид 7 – Кавадарци 2 – …

Повеќе

Сопругата на диџеј Ицко: Ти благодарам што ми беше сопруг, родител за пример и другар со големо Д за сите

Четириесет и осумгодишниот диџеј Ицко – Ристо Меловски ја изгуби борбата со коронавирусот по неколкудневно боледување. Најголемата болка ја чувствува неговата сопруга Наташа Меловска, која на Фејсбук се прости од својот сопруг. -Немам зборови, нема утеха за твојата загуба. Ти благодарам што ми беше другар, сопруг, пријател, родител за пример …

Повеќе