Џеј Зи направил сметка од 80.000 долари и дал 11.000 долари бакшиш

од Vladimir Zorba

Кога музичкиот титан Џеј Зи излегува да се забавува, тој го прави тоа да дознае цел свет.

Во неделата, раперот и бизнисмен излегле со претседателот на неговата агенција Roc Nation Sports, Хуан Перез, за ​​да го прослават роденденот на Менхетн. Исто така, присуствувале неколку директори од Roc Nation, изјави тој за CNBC, повикувајќи се на Page Six.

Групата ја завршува ноќта во Ноќниот клуб на Playroom, каде што Џеј нарачува 40 шишиња „Ace of Spades“ шампањ за група од 6 луѓе.

Иако тој е сопственик на брендот, раперот платил за шишињата и направил сметка од 80.035 долари. Додавајќи 15% бакшиш – 11.100 долари, сметката изнесувала 91.135 долари.

Џеј Зи не е единствената популарна личност која дава великодушни бакшиши. Поранешниот кошаркар Шекил О’Нил претходно дал 4.000 долари. Во неговиот случај, причината за дарежливоста не е петцифрената сметка. Кога добива добра услуга, О’Нил го прашува келнерот каков бакшиш би сакал да добие и потоа му го обезбедува.

„Кога одам во ресторан, оставам одлични бакшиши“, изјави тој минатата година кога беше на гости кај Џими Кимел.

„Би сакал да ја демонстрирам мојата благодарност. Кога келнерот дојде до масата, велам, дека колку побрзо ќе дојде, толку поголем бакшиш ќе добие. Потоа храната доаѓа брзо. Кога се подготвувам да си заминам, пак директно ги прашувам каков бакшиш би сакале“.

Инвеститорот Шамат Палихапитија исто така е доста дарежлив. Тој остава 100% бакшиш во рестораните, освен ако не бил добро услужен.

Слични содржини