Џонсон: Самитот Г7 стана огромен медиумски циркус

од Nikola Popovski

Премиерот на Велика Британија Борис Џонсон изјави дека Самитот Г7 стана „огромен медиумски циркус“ откако лидерите на водечките земји продефилираа пред новинарите и американскиот претседател Џо Бајден, држејќи се за раце на плажа додека разговараа за демократијата со францускиот претседател Емануел Макрон.

Под сивите облаци, премиерот Џонсон и неговата сопруга Кери ги поздравија другите лидери на Г7 и нивните партнери на специјално изграден дрвен премин долж Атлантикот, пренесува Ројтерс.

Откако лидерите се вратија на социјално далечна „семејна фотографија“, германската канцеларка Ангела Меркел апелираше до Џонсон да застане пред сите, велејќи му: „Вие сте лидерот“.

Претседателот на Франција застана во грбот, разговараше со италијанскиот премиер Марио Драги, пред Бајден да го прегрне, па затоа се врати Макрон.

Ројтерс известува дека лидерите оделе и се смееле држејќи се за раце додека разговарале за државните теми.

Елисејската палата соопшти дека Макрон и Бајден разговарале „како да се направат демократиите уште поефикасни за средната класа, а тие се осврнале и на Кина, додавајќи дека не треба да има конфронтација, туку дека треба заеднички да ги браниме интересите и вредностите“.

Отворајќи го самитот, Џонсон рече дека тоа е многу важен настан по тешката пандемија, истакнувајќи дека собирот пред новинарите требало да биде „лесен муабет меѓу големите светски демократии, но се претвори во голем медиумски циркус во кој , како што рече „ве поздравуваме неколку пати“.

Колку беше „несмасноста“ на многумина на исценираните состаноци, Ројтерс наведува дека американската прва дама Џил Бајден изјавила дека се чувствува „како да е на свадба“.

Бајден им рече на новинарите да одат на пливање, издавајќи наредба: „Сите во вода“.

На прашањето каква е пораката за рускиот претседател Владимир Путин, со кого се среќава, Бајден одговори кратко – „Ќе ти ја кажам пораката откако ќе го сретнам“.

Слични содржини