Џордан: Не можам да ја прифатам улогата на „најголем“

од Aleksandar Petrovski

Легендата на светската кошарка, Мајкл Џордан изјави дека не може да се согласи со неофицијалната титула „најголем досега“.

Шесткратниот шампион во НБА лигата со Чикаго Булс се повеќе го споредуваат навивачите и експертите со суперѕвездата на Лос Анџелес Лејкерс, Леброн Џејмс.

Fadeawayworld.net објавува делови од интервјуто со Ем Џеј, кое се очекува да биде дел од претстојниот документарен минисерија со „Воздушниот“ и тимот на Булс од 1990-тите.

– Никогаш не можев да ја прифатам оваа улога. Има многу играчи кои имаат влијание врз мојата игра. Да не ги гледав, не би можел да ја развивам мојата игра, вели Џордан.

Уште во 1993 година, младиот кошаркар го кажа следново: „Јас не сум овде за да правам кампања за најдобар играч во светот или во историјата. Не го велам тоа, затоа што во различни ери,с еигра различно“.

Слични содржини