Нова „вртелешка“ на клупата на Манчестер Јунајтед – кои се кандидатите?

од Vladimir Zorba
207 прегледи

Со години жешкиот компир во светот на фудбалот е позицијата главен тренер на Манчестер Јунајтед. Наизглед престижна позиција, таа стана крајно непожелна дестинација за експертите ширум Европа, откако Дејвид Мојс практично ја сруши навидум непробојната тврдина на Сер Алекс Фергусон во рок од една година.

Речиси десет години по заминувањето на вечниот Шкотланѓанец, се уште не е познато во кој правец треба да тргнат „црвените ѓаволи“, а последниот проект на семејството Глејзер изгледа како завршена приказна.

Англиските медиуми на големо пишуваат дека Ерик тен Хаг е отпишан, а имињата на потенцијалните наследници почнаа да се појавуваат на проектираните списоци со желби.

Презимето на тапетот на „Олд Трафорд“ е (ни помалку, ни повеќе) Герет Саутгејт, актуелниот селектор на англиската фудбалска репрезентација. Идејата на раководството на клубот е што поскоро да се договори соработка со предводникот на репрезентацијата, а истата да се официјализира по завршувањето на Европското првенство во Германија.

Сепак, од „островот“ доаѓаат гласини дека Саутгејт не е претерано заинтересиран за оваа позиција, поради околностите во клубот и притисокот што менаџерите го носат на својот грб.

Се разбира, постои уште една идеја. Тоа е тренерот на Баерн Минхен, Томас Тухел. Европскиот шампион со Челси веќе се договори да ја прекине соработката со Баварците на крајот од сезоната, а според неговата неодамнешна изјава за враќање во Премиер лигата, јасно е дека жешкото столче на Манчестер Јунајтед не му е толку одбивно. како тренер на „трите лава“.

„Не би зборувал за моето враќање во Премиер лигата, но не е тајна дека уживав во Челси, дека ја сакам Англија и дека многу ја сакам Премиер лигата“, изјави Тухел.

Ваквиот став изгледа како да им се додворува на „црвените ѓаволи“, но колку Германецот со амбивалентна сезона во Баерн е реална опција за Манчестер, ќе видиме на крајот од сезоната.

Срамежливо се споменува името на Жозе Мурињо, кој веќе беше на жешкото столче, сепак, се чини дека тоа е само желба на Португалецот, но реалноста кажува друго. Одамна „специјалниот“ не е желба на водечките клубови, а новиот косопственик Џим Ретклиф тешко би се коцкал со менаџерот чија кариера со години е во драстичен пад.

Слични содржини