„Дупки“ во извештајот на СЗО од Вухан: Сомнителни заклучоци за Ковид 19?!

Светската здравствена организација објави долгоочекуван извештај за потеклото на коронавирусот, кој и покрај големите очекувања на светската јавност не откри ништо ново за потеклото на пандемијата во која загинаа 2,8 милиони луѓе и која предизвика силна јавна осуда, предводена од Соединетите држави и Европската унија.

Експертите на СЗО кои ги посетија Кина и Вухан на почетокот на годината, каде што вирусот за прв пат беше регистриран во декември 2019 година, објавија извештај што остави многу повеќе прашања отколку што беа дадени одговори и упатства за тоа како да се однесувате ако / кога се појави нова пандемија.

Експертите заклучиле дека е многу веројатно дека вирусот бил пренесен од животни на луѓе преку некое диво животно што било припитомено или било директно пренесено од лилјаци или панголини кои носат сличен вид коронавирус на луѓето. Тимот на СЗО во извештајот на 120 страници навел дека е малку веројатно вирусот да се пренел преку замрзната храна или да „избегал“ од лабораторијата.

Теоријата, застапувана од некои сериозни експерти, дека вирусот излегол од лабораторијата е „најмалку веројатна хипотеза“, изјави тимот, додавајќи дека агенцијата ќе продолжи да ја испитува таа можност.

„Тимот посети неколку лаборатории во Вухан и ја разгледа можноста за влегување на вирусот во човечката популација како резултат на лабораториски инцидент“, рече шефот на СЗО, Тедрос Гебрејезус, додавајќи дека ќе бидат спроведени дополнителни истраги затоа што тој верува дека проценката на СЗО не била обемна доволно.

„Американците заслужуваат подобри информации“

Претседателот Џо Бајден смета дека Американците „заслужуваат подобри информации“ за потеклото на коронавирусот, изјави портпаролот на Белата куќа Џен Псаки откако Светската здравствена организација објави извештај за потеклото на пандемијата.

„Мислам дека тој верува дека американскиот народ, глобалната заедница, медицински професионалци, лекари – сите оние кои работеа за да спасат животи, семејства кои изгубија блиски – сите заслужуваат поголема транспарентност“, изјави Псаки пред новинарите.

Соединетите држави и 12 други земји објавија заедничко соопштение во кое го критикуваат извештајот на СЗО и повикуваат на независна и транспарентна проценка, додека Европската унија повика на истражувачите да добијат пристап до сите информации и да спроведат дополнителни истраги.

Досега во светот се регистрирани околу 2,8 милиони смртни случаи од последиците од круната и 128 милиони заразени. Кина го објави првиот случај на ковида 19 до СЗО во декември 2019 година. Само во Соединетите држави, повеќе од 550.000 луѓе починаа од круната, додека 30 милиони се заразени.

„Тие (Американците) заслужуваат подобри информации. „Тие ги заслужуваат чекорите што глобалната заедница ќе ги преземе за да го постигне тоа“, рече Псаки, критикувајќи ја Кина што не им дава целосен пристап на вирусот на истражувачите.

Псаки изјави дека американските експерти ги анализирале податоците и дошле до дополнителни докази во корист на една хипотеза, без да прецизира која и оцени дека извештајот на СЗО не фрла никакво ново светло за потеклото на вирусот или чекори и упатства за тоа како да се спречи нова пандемија.

Извештајот на СЗО „не приближува до разбирање или подобро разбирање на потеклото на вирусот. Исто така, не ни дава упатства или чекори што треба да се преземат за да се спречи тоа да се случи во иднина “, рече таа.

Критики од Европа

Извештајот на СЗО, но и коментарите и најавите на Псаки од САД и ЕУ, беа објавени по неколкумесечни тензии, особено меѓу САД и Кина, за потеклото на коронавирусот.

Кина првично ја минимизираше сериозноста на ситуацијата, цензурирајќи ги научниците кои се обидоа да ја предупредат јавноста. Првите коментари на СЗО се многу слични на кинеските изјави, кои ја ставаат светската организација во непријатна позиција. СЗО прво доцнеше со објавувањето на глобалната здравствена криза, а потоа и за пандемија, поради што американската администрација ги доведе во прашање кредибилитетот и независноста на агенцијата.

Коментарите што дојдоа од Европа и другите земји по вчерашниот извештај јасно покажаа дека критиките не се ограничени на САД.

Европски дипломат за Си-Ен-Ен изјави дека „екскурзијата“ на СЗО во Кина е само првиот чекор и дека се потребни дополнителни студии за јасно утврдување на потеклото на коронавирусот и собирање податоци и примероци.

„Заедничката изјава (ЕУ, САД и другите земји) не е толку агресивна како претходната изјава на поранешната администрација, но можеше да биде посилна и кинескиот одговор на целиот процес не е доволно добар“, рече друг европски дипломат.

„Поентата е да знаеме кој е нашиот следен чекор. „Ако немаме систем заснован на тоа кога ќе научиме нешто и брзо реагираме на проблемите, нема да можеме да ги заштитиме луѓето“, рече дипломатот.

 

Владите на Австралија, Канада, Чешка, Данска, Естонија, Израел, Јапонија, Литванија, Летонија, Норвешка, Јужна Кореја, Словенија и Велика Британија, како и на САД, потпишаа заедничко соопштение во кое се наведува дека иако работата на СЗО од областа беше клучно за разбирање на извештајот 19, извештајот беше одложен и експертите немаа пристап до целосни, оригинални податоци и примероци.

„Заеднички изразуваме загриженост за неодамнешната студија на СЗО за вирусот во Кина, истовремено истакнувајќи ја важноста на заедничката соработка за развој и спроведување на брз, ефикасен, транспарентен, научен и независен процес на меѓународни проценки на овие епидемии од непознато потекло во иднина “, се вели во соопштението.

Европската унија, пак, издаде соопштение во кое исто така изрази загриженост, но користејќи релативно благ јазик. „Само темелна истрага за потеклото на вирусот и неговото пренесување на човечката популација ќе придонесе за подобро разбирање и контрола на оваа пандемија и ќе помогне подобро да се подготвиме за идните здравствени кризи“, се вели во соопштението на ЕУ.

Владите на Австралија, Канада, Чешка, Данска, Естонија, Израел, Јапонија, Литванија, Летонија, Норвешка, Јужна Кореја, Словенија и Велика Британија, како и на САД, потпишаа заедничко соопштение во кое се наведува дека иако СЗО работата во областа беше Со цел да се разбере извештајот 19, извештајот беше одложен и експертите немаа пристап до целосни, оригинални податоци и копии.

„Заеднички ја изразуваме нашата загриженост за неодамнешната студија на СЗО за вирусот во Кина, истовремено истакнувајќи ја важноста на заедничката соработка за развој и спроведување на брз, ефикасен, транспарентен, научен и независен процес за меѓународни проценки на овие епидемии од непознато потекло. се вели во соопштението.

Европската унија, од друга страна, издаде соопштение во кое изразува загриженост, но употребува релативно благ јазик. „Само темелна истрага за потеклото на вирусот и неговото пренесување на човечката популација ќе придонесе за подобро разбирање и контрола на оваа пандемија и ќе ни помогне подобро да се подготвиме за идните здравствени кризи“, се вели во соопштението на ЕУ.

Слични содржини