Душко Млекарот е екстрадиран во Македонија

од Nikola Popovski

Битолчанецот Душко Илиевски кој е познат во јавноста како Душко Млекарот е екстрадиран од Германија во Македонија.

По барање на македонските правосудни органи спроведен е од Германија за издржување на две затворски казни од година ипол и една година, за учество во толпа и напад на службени лица во време на Шарената револуција.

Тој беше баран со меѓународна потерница, откако со семејството се пресели да живее во Германија, каде доби политички азил. Илиевски е познат уште пред десетина години од протестите за Сведмилк, а последниот период објавуваше материјали за работењето на актуелната власт.

loading...

Слични содржини