Двајца американски маринци уапсени под обвинение дека се кинески шпиони

од Vladimir Zorba

Двајца членови на американската морнарица се уапсени под обвинение за загрозување на националната безбедност на САД и дека се поврзани со Кина, објави денеска АП, повикувајќи се на неименувани американски претставници.

22-годишен морнар доделен на брод во Сан Диего беше уапсен во средата под обвинение за шпионажа, кои вклучуваат заговор за испраќање информации за националната одбрана на кинеските официјални лица, а друг морнар беше уапсен во поморската база Вентура северно од Лос Анџелес и обвинет за заговор и примање поткуп од кинески функционер, пренесува Ројтерс.

Односите меѓу САД и Кина беа напнати во последните години поради низа прашања за националната безбедност и трговија, па САД ја обвинуваат Кина за шпионажа и сајбер напади, а Пекинг изјави дека е изложена на ризик и од шпиони.

Меѓу другите несогласувања меѓу САД и Кина се американските забрани за извоз на напредни технологии, кинеската државна индустриска политика, прашањата за човековите права, потеклото на пандемијата на Ковид-19, трговските тарифи и статусот на Тајван.

Слични содржини