ЕДИНИЦА „КОНВОЈ“: Нова армија платеници влезе во војната во Украина, се борат против „сатанистите“

од Vladimir Zorba

Шефот на Крим назначен од Кремљ создаде своја платеничка единица инспирирана од групата Вагнер. Сергеј Аксјонов го ангажирал поранешниот командант на „Вагнер“ во Африка да ја води неговата група наречена „Конвој“.

Платеничката единица, наводно, се состои од 300 борци и наводно веќе е распоредена во окупираните делови на регионот Керсон во јужна Украина. „Ова е приватна воена компанија на Аксјонов, но целата група ја сочинуваат поранешни вработени во „Вагнер“, изјави еден од платениците за ТВ станицата „Русија-24“.

Платениците на „Конвој, како што е прикажано на ТВ вестите, тренирале во шумата каде ископувале ровови и научиле како да поставуваат мини. Телеграм каналот на „Конвој“ беше формиран минатиот ноември и содржи многу руски православни слики и икони, а Украинците ги нарекуваат „сатанисти“.

Руските опозициски медиуми го идентификуваа шефот на конвојот како Константин Пикалов, кој работел како командант на „Вагнер“ во Мадагаскар и Централноафриканската Република.

Аксјонов не ја коментираше оваа информација, но опозициските медиуми го опишаа „Конвој“ како дел од резервните сили на руската армија бидејќи нејзините борци склучуваат договор и со платеничката единица и со Министерството за одбрана.

Убијци и дилери

Пред инвазијата на Украина, Кремљ ја држеше „Вагнер“ групата подалеку од центарот на вниманието, претпочитајќи да ја користи како неприкосновен адут во Африка и на Блискиот Исток за да ги поддржи клиентите-диктатори. Имено, иако во Русија се зборува за смели платеници, повеќето борци на „Вагнер“ се убијци или дилери на дрога регрутирани од руските затвори.

„Вагнер“ сега отворено регрутира во руските мали места и градови, неговите борци добиваат погреби со воени почести, а продавниците во Москва продаваат сувенири и покуќнина со брендот „Вагнер“.

Сергеј Марков, поранешен советник на Владимир Путин и руски коментатор, го објасни апелот на платеничките групи: „Нема бирократија и времето потребно за информациите да стигнат до борбените единици од командата во позадина е многу побрзо отколку во редовната армија“, рекол тој, цитиран од „Јутарњи“.

Меѓу другите руски платенички компании кои се борат во Украина се „Патриот“ и „Редут“, кои имаат блиски врски со руските власти и се обвинети за воени злосторства.

Редан ПМЦ

Концептот на приватна воена компанија, руски еуфемизам за платеничка група, влезе и во руската младинска субкултура. Новата млада банда Редан ПМЦ се претставува како „приватна воена компанија“, иако не оди никаде во близина на воените зони. Нивната вера се заснова на јапонските стрипови Манга, а нејзините следбеници носат долга темна коса и се тепаат во трговските центри.

Украинските власти на почетокот на март изјавија дека членовите на бандата Редан ПМЦ почнале да се појавуваат и во украинските градови. Групи тинејџери биле видени во Киев, Лавов и Харков, а во Днепар е уапсен 16-годишник кој наводно бил водач на помала група малолетни хулигани.

Украинската полиција тврди дека руски тинејџери се обидуваат да им наштетат на украинската младина преку каналите на Телеграм. Полицијата во вторникот соопшти дека блокирала 18 канали кои биле поставени за руската војска да води кампањи за дезинформаци и да го поткопува владеењето на правото. Наводно, Русите преку Телеграм се обидуваат да вовлечат малолетници од Украина во нелегални активности.

Василиј Богдан, директор на Одделот за спречување на малолетнички криминал во украинската полиција, изјави дека досега се приведени повеќе од 700 лица поради нивната поврзаност со Редан.

Западните разузнавачки агенции проценуваат дека околу 10.000 платеници на „Вагнер“ се убиени во борбите во Украина од околу 50.000 распоредени.

Евгениј Пригожин, шефот на „Вагнер“, исто така рече дека 5.000 поранешни затвореници, а потоа платеници на „Вагнер“, биле помилувани по шестмесечна служба во првите редови.

Слични содржини