ЕК повика на укинување на американските ограничувања за ЕУ

од Stefanija Kuzmanovska

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен, смета дека е неопходно да се укинат ограничувањата за државјаните на ЕУ што влегуваат во Соединетите држави што е можно поскоро поради пандемијата на коронавирус.

„Ги повикуваме двете страни да применат споредливи правила за оние што влегуваат на нивна територија. Епидемиолошката ситуација во Соединетите држави и Европската унија до денес е слична “, рече Фон дер Лејен во интервју за RDN.

Таа појасни дека уште во јуни, ЕУ ги укина ограничувањата за влез на американски државјани.

„Треба да го решиме ова прашање што е можно поскоро и да одржуваме контакт со нашите американски пријатели. Ова не треба да се одолговлекува уште неколку недели“, рече таа.

Во средината на јули, американскиот претседател Џо Бајден рече дека американските власти наскоро би можеле да објават кога ќе бидат укинати ограничувањата за државјаните на ЕУ кои влегуваат во Соединетите држави, воведени порано поради пандемијата.

Во моментов се чекаат препораките и оценките на експертите од американската влада за ова прашање.

Европските земји, како и претставници на некои сектори на американската економија, вклучително и авиокомпаниите, се залагаат за укинување на овие ограничувања.

Слични содржини