Експлозија на бомба во близина на Атина: Оштетен станбен блок

од Stefanija Kuzmanovska

Силна експлозија на бомба во близина на пристаништето Пиреја, југозападно од Атина, оштети станбен блок, каде што се наоѓаа бизниси и продавници.

Истиот блок претходно беше нападнат во 2020 година, пренесува грчки „Катимерини“.

Експлозијата се случила околу 01:20 часот, откако непознато лице поставило експлозивна направа во метален контејнер на влезот од зградата на улицата Филонос и, според информациите, била употребена поголема количина експлозив, најверојатно активирана од бавно запален осигурувач.

Набрзо дошло до експлозија која предизвикала голема штета на станбената зграда, во која се сместени бизниси како осигурителни компании, бродски компании и адвокатски канцеларии, како и продавници во соседството, но во нападот нема повредени.

Никој не ја презеде одговорноста за експлозијата, додека нападите врз комерцијални цели во поширокото подрачје на Атина во минатото беа преземени од антивладини милитантни групи, но и од криминални групи и групи за изнудување, пренесува „Ројтерс“.

Полицијата го блокираше пристапот до улицата и е на терен и прибира докази.

Слични содржини