ЕП 2024: Лигата на шампионите ја претставуваат 186 фудбалери – Сити и Интер во водство

од Vladimir Zorba
2,4K прегледи

Логично или не, најсилното куп натпреварување на Стариот континент – Лигата на шампионите произведе најголем број играчи на ЕП во Германија, распоредени во 22 од 24-те репрезентации. Точно 186 од нив.

Ова особено се однесува на Интер и Манчестер Сити, бидејќи последниот шампион на Италија и актуелниот шампион на Англија дадоа по 13 првотимци за 17-тото ЕВРО, со тоа што клубот од Апенините има најмногу домашни претставници, а Премиер лигата тим од различни делови на Стариот континент.

По нив следува владетелот на Франција, Пари Сен Жермен со 12 играчи кои ги преживеаја последните кадровски кратења на селекторите, шпанскиот вицешампион Барселона (11), победникот во последната сезона од Лигата на шампионите, Реал Мадрид. (11), германски Лајпциг (11), Арсенал (10), Баерн (10)…

Слични содржини