Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

ЛШ: Атлетико го победи шампионот, Халанд со нови два гола во победата на Дортмунд

Атлетико Мадрид победи со 1-0 против Ливерпул во првиот натпревар од осминафиналето од Лигата на шампионите, одигран на стадионот „Ванда Метрополитано“. Единствениот гол во судирот беше дело на Саул Нигес во 4-тата минута. Со нивниот настап против тимот од Мерсисајд, „јорганџиите“ потсетија на своите најдобри години помеѓу 2014 и 2016 …

Повеќе

Извлечени двојките за осминафиналето во Лигата на шампионите

Во седиштето на Европската фудбалска асоцијација (УЕФА) во швајцарски Нион, денеска се извлечени двојките за осминафиналната фаза. За влез во четвртфиналето ќе се борат: Борусија Дортмунд – Пари Сен-Жермен Реал Мадрид – Манчестер сити Аталанта – Валенсија Атлетико Мадрид – Ливерпул Челзи – Баерн Минхен Олимпик Лион – Јувентус Тотенхем …

Повеќе

За прв пат сите осминафиналисти во ЛШ се од најдобрите 5 лиги во Европа

Вчера се одиграа последните натпревари во групите во Лигата на шампионите и станаа јасни сите учесници во плеј-офот на турнирот. Импресивно е што сите 16 екипи се членови на најдобрите 5 европски првенства, без исклучок. Интересно е да се напомене дека не сите учесници во групната фаза од турнирот, кои …

Повеќе

Барселона и Лајпциг изборија плејоф во Лигата на шампионите

Во најсилното клупско фудбалско натпреварување во Европа – Лигата на шампионите синоќа се комплетира 5. коло во сегментот Е-Х по кое учество во елиминациската фаза обезбедија Барселона и Лајпциг. Резултати: Валенсија – Челзи 2:2 Зенит – Лион 2:0 Барселона – Борусија Дортмунд 3:1 Генк – Салцбург 1:4 Лил – Ајакс …

Повеќе

Гол на Адеми, Шахтјор со два гола во судиското продолжение освои бод во Загреб (ВИДЕО)

Одличен натпревар во Загреб меѓу Динамо и Шахтјор заврши без победник 3:3 во групата Ц од Лигата на шампиони. Македонскиот репрезентативец Аријан Адеми постигна гол за Динамо, но хрватскиот тим пропушти голем триумф, бидејќи водеше со два гола разлика, но Шахтјор возврати преку Мораеш во 93.минута и Тете во 97.минута …

Повеќе

Баерн максимален, Јуве во 93. минута со голот на Даглас Коста ја освои Москва (ВИДЕО)

Фудбалерите на Баерн Минхен славеа со 2:0 над Олимпијакос и ја остварија 4 победа во Лигата на шампиони. „Баварците“ го скршија отпорот на Олимпијакос во второто полувреме благодарение на головите на Роберт Левандовски во 69. минута и на Иван Перишиќ на минута пред крај. Со голот на Даглас Коста во …

Повеќе

Голеада на Стемфорд Бриџ, голем пресврт на Борусија Дортмунд (ВИДЕО)

Во 4. коло од Лигата на шампиони најинтересниот натпревар со најмногу голови се одигра на Стемфорд Бриџ каде Челзи и Ајакс одиграа нерешено 4:4. Ајакс имаше водство и од 1:4, но на крајот мораше да се задоволи со бод, откако остана со двајца фудбалери помалку по црвените картони на Блинд …

Повеќе

Славија одолеа на Камп Ноу

Фудбалерите на Барселона непријатно ги изненадија своите навивачи откако одиграа без голови на „Камп Ноу“ против Славија Прага во 4. коло од Лигата на шампиони. Избраниците на Ернесто Валверде уште еднаш разочараа и прашање е уште колку долго шпанскиот стратег ќе се задржи на клупата на каталонскиот гигант. Славија одигра …

Повеќе

Динамо Загреб ремизира со Шахтјор, минимална победа на Атлетико (ВИДЕО)

Фудбалерите на Динамо Загреб одиграа нерешено 2:2 на гостувањето против Шахтјор во Украина. Репрезентативецот Аријан Адеми се најде во стартниот состав на „модрите“ кои освоија значаен бод во борбата за второто место во групата. Конопљанка во 16 минута ги доведе во водство домаќините, па израмни Олмо во 25 минута после …

Повеќе

Малдини: Освоив пет титули во ЛШ, но сите го паметат само поразот во Истанбул

Паоло Малдини како играч на Милан освои вкупно пет трофеи во Купот на европските шампиони и Лигата на шампионите во фудбал, но вели дека тоа не се памети, туку сите го паметат само поразот на Милан во истанбулското финале од Ливерпул. Во незаборавното финале во 2005 година, Милан на полувреме …

Повеќе