Еруптираше вулкан на карипски остров, 16.000 луѓе итно евакуирани (ВИДЕО)

од Stefanija Kuzmanovska

Вулкан еруптираше на источнокарипскиот остров Свети Винсент, пишува Би-Би-Си.

Откако во четвртокот се засили вулканската активност на Ла Соуфрир и вулканот започна да исфрла големи количини пепел, повеќе од 16.000 жители итно беа евакуирани.

Евакуираните лица привремено биле згрижени на бродови за крстарењеи и на побезбедни делови на островот.

Тоа е прва вулканска ерупција на Свети Винсент од 1979 година. Најлошота била забележано во 1902 година, кога загинале над 1.000 луѓе.

Како што падна мрак во четвртокот, на Ла Соуфрир стана видлива купола од лава, знак дека наскоро ќе еруптира.

Нешто пред 9 часот наутро во петокот, сеизмолозите од Универзитетот на Западна Индија потврдија дека во тек е „експлозивна ерупција“.

Слични содржини