Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Вулканот Попокатапетл почна да исфрла пепел

Властите во Мексико објавија жолта тревога за опасност, откако вулканот Попокатепетл повторно се активираше и почна да исфрла пепел. „Од 04:21 часот имаше емисии од пепел и вулканска гас на височина до еден километар, кои се распрснати кон југоисток, а фрагменти од блескави камења беа забележани во радиус од 900 …

Повеќе

Активноста на вулканот на Нов Зеланд ја одложи потрагата по жртвите

Вулканот на Нов Зеланд денеска повторно исфрли пареа и кал при зголемена активност, што доведе до ново одложување на потрагата по телата на жртвите од смртоносната ерупција пред два дена. Вулканската активност на Белиот остров се зголеми утринава, проследена со исфрлање на пареа и кал, што не е забележано од …

Повеќе

Полицијата на Нов Зеланд почна криминалистичка истрага

Полицијата на Нов Зеланд денеска соопшти дека покренува криминалистичка истрага за смртта на туристи на вулканскиот Бел остров. По вчерашната ерупција на вулканот потврдени се пет смртни случаи, додека осум лица се водат како исчезнати, додека нестабилните услови на островот ја отежнуваат потрагата. На островот за време на ерупцијата имало …

Повеќе

Еден загинат во ерупција на вулкан на Нов Зеланд, најмалку 20 повредени (ВИДЕО)

Едно лице загина, а неколкумина се повредени денеска во ерупција на вулкан на новозеландскиот Бел остров (White Island), популарна туристичка дестинација каде се верува дека во време на ерупцијата имало најмалку 50 луѓе. – Дел од нив беа транспортирани на брегот, и најмалку еден од нив беше во критична состојба, …

Повеќе