Ева Каили ги отфрли обвинувањата против неа: Тврди дека нема поврзаност со корупција

од Stefanija Kuzmanovska

Една од потпретседателите на Европскиот парламент, Ева Каили, која е осомничена во истрагата за перење пари и корупција во ЕП, негираше дека добивала пари од Катар, соопшти денеска еден од нејзините адвокати во Грција.

„Таа се изјасни дека е невина, тоа можам да ви го кажам“, изјави за Опен ТВ Михалис Димитракопулос, адвокат кој ја застапува Каили во Грција, пренесе „Ројтерс“.

Како што рече адвокатот, Каили нема никаква врска со финансирањето од Катар и тоа е нејзиниот став.

Тој изјави дека Каили „не преземала никаква комерцијална активност во нејзиниот живот“.

Каили беше меѓу четворицата уапсени и обвинети во Белгија во текот на викендот за наводно примање пари и подароци за да влијае на одлуките на Европскиот парламент во корист на Катар.

Грција вчера го замрзна имотот на Каили, а ЕП ја суспендираше од функцијата.

Белгиското правосудство изврши неколку претреси во петокот, како дел од истрагата отворена во средината на јули за наводна криминална организација која се инфилтрирала во срцето на Европскиот парламент и е осомничена за мешање во политиката на синдикатот и корупција преку Катар.

Федералното обвинителство објави дека биле извршени 16 претреси во неколку бриселски општини и дека претресите биле извршени „како дел од широката истрага за наводни дела на криминална организација, корупција и перење пари“.

Слични содржини