Европски земји каде животот се враќа во нормала (ВИДЕО)

од Nikola Popovski

Иако коронавирусот не го намалува притисокот, а новите соеви ги доведуваат во прашање резултатите од вакцинацијата, некои земји ги олабавија строгите епидемиолошки мерки и им дадоа на своите жители допир во „нормалноста“. Англија ги отвори училиштата и домовите за стари лица, Израел – апсолутен шампион во вакцинацијата – ги отвори спортските сали, концертните сали, кафулињата и рестораните (за вакцинираните), додека вистинска, права забава била организирана во Амстердам.

Во Зиго Дом, најголемата концертна сала во Амстердам, во која има 17 000 луѓе, се собрале 1.300 луѓе кои играле на музика на познати диџеи.

Публиката била дел од внимателно испланиран истражувачки проект. Нивните движења и контакти биле следени преку значки што ги носеле на вратот, со цел да се утврди како може повторно да се организираат вакви настани.

Сите гости морале да имаат негативен тест за корона не постар од 48 часа и биле повикани да бидат тестирани пет дена по настанот, пренесува Ројтерс.

Гостите биле поделени во шест групи, од кои секоја имала различни упатства за физичко растојание и носење маски, како и слобода за движење низ салата.

Од овие резултати, првата вистинска забава по една година, ќе зависат препораките за можно олабавување на локдаунот во следните месеци.

Концерт за вакцинираните

На другиот крај на континентот, стотици луѓе вакцинирани присуствуваа на концерт на отворено организиран од градската администрација на Тел Авив во петокот, што е прв ваков концерт од избивањето на пандемијата.

Танцувајќи на трибините, околу 500 ентузијастички посетители со заштитни маски го следеа концертот на израелската поп-пејачка Иври Лидер на фудбалскиот стадион Блумфилд, кој вообичаено прима до 30.000 гледачи.

За да влезат на стадионот, посетителите требало да покажат потврда од израелското Министерство за здравство дека ги примиле и двете дози вакцина на Фајзер / Бионтек. Израел, каде повеќе од половина од населението ја прими барем првата доза на вакцини против коронавирус, постепено се повлече од третиот карантин на почетокот на февруари.

Пристапот до културни настани, спортски сали и хотели во моментов е достапен само за оние кои имаат потврда за вакцинација.

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека Израел е првата земја во светот што излезе од пандемијата на коронавирусите, благодарение на брзата и ефикасна кампања за вакцинација.

Нетанјаху за „Фокс њуз“ изјавил дека може да се оди во ресторани, театри, спортски настани со зелен пасош, оценувајќи дека еврејската држава во голема мера ја завршила пандемијата.

„Мало олеснување на мерките“

Во Велика Британија, која вакцинираше најмногу луѓе во Европа по Израел, студентите се враќаат на своите клупи и домови за стари лица отворени за посети. Британскиот премиер Борис Џонсон рече дека отворањето претставува „мало опуштање на правилата“ и изрази надеж дека овие измени ќе донесат „радост и олеснување“ на семејствата по повеќемесечни „строги ограничувања“.

Во меѓувреме, Велика Британија објави дека ќе дозволи настани до 10 000 луѓе веќе во средината на мај, додека на 21 јуни сите ограничувања на масовните собири, ноќните клубови, концертите и фестивалите ќе бидат укинати во полн капацитет, без никаква обврска за одржување на физичко растојание.

Џонсон претстави план за укинување на ограничувањата, кој ќе се спроведува во четири фази во следните четири месеци. Третата фаза ќе овозможи собирање до 10 000 луѓе на настаните на стадионот на 17 мај, но вистинското заживување на индустријата за манифестации ќе следи на 21 јуни, кога сите музички настани, концертни простори и клубови ќе можат да работат без физичко растојание, односно со нивните целосни капацитети.

loading...

Слични содржини