Филипче: Вчера вкупно се вакцинирале 7.720 граѓани

од Берта Китинска

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата, информира министерто за здравство Венко Филипче.

-Вкупно се аплицирани 473.853 дози вакцини, а ревакцинирани се 199.143 граѓани.Вчера вкупно се вакцинирале 7.720 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 5.834 граѓани.Бројот на лица кои изразиле желба за вакцинација преку веб платформата vakcinacija.mk е 454.104 граѓани.Со последните бројки 50% од населението над 70 години имаат примено барем една доза вакцина. Со последните бројки 45% од населението над 65 години имаат примено барем една доза вакцинаСо последните бројки 38% од населението над 60 години имаат примено барем една доза вакцинаПријави се на vakcinacija.mk бидејќи тоа е најлесниот и најбрз пат до термин за вакцинација, соопшти Филипче.

Слични содржини