Фон дер Лејен: Поддршката за Украина е скапа, но слободата нема цена

од Stefanija Kuzmanovska

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен, изјави дека поддршката за Украина е скапа, но дека слободата е „непроценлива“, коментирајќи ги високите цени на енергијата и инфлацијата во Европа.

Таа додаде за „Ројтерс“ дека „санкциите на ЕУ против Русија имаат големо и видливо влијание“.

Фон дер Лејен истакна дека „слободата, меѓународниот мир и демократијата немаат цена“.

Слични содржини