ФСБ: Спречивме обид на украинските специјални служби да извршат терористички напади врз тројца високи воени лица

од Vladimir Zorba
29 прегледи

Службениците на руската Федерална служба за безбедност спречија обид на украинските специјални служби да убијат тројца високи руски воени функционери во Москва, соопшти Центарот за односи со јавноста на ФСБ.

„Федералната служба за безбедност на Руската Федерација спречи обид на украинските специјални служби да извршат терористички напади врз тројца високи воени лица на Министерството за одбрана на Руската Федерација во градот Москва“, се вели во соопштението.

Украинските разузнавачки служби контактирале со еден од членовите на екипажот, сугерирајќи му да изврши терористички напад.

Приведен е руски државјанин роден 1994 година, кој по наредба на украинската воена разузнавачка служба „организирал испорака на три експлозивни направи со голема моќност, маскирани во пакување подароци, до адресите на живеење во Москва на началник на оддел на руското Министерство за одбрана преку курирски услуги“, забележува ФСБ.

Уапсениот признал дека бил регрутиран во мај 2024 година од офицер на украинската воена разузнавачка служба и дека се согласил да извршува задачи поврзани со подготовка на терористички напади на руска територија за паричен надомест.

Експлозивните направи требало да бидат активирани откако куририте пријавиле испорака на пакетите до примателите, додаваат од разузнавачката служба.

Главниот командант на Истражниот комитет на Руската Федерација покрена кривична постапка против руски државјанин на тема обид за терористички напад и нелегална трговија со експлозиви и експлозивни направи, пренесе Спутник.

Слични содржини