ГАЛЕРИЈА: Протести за „Монструм“, повредени полицајци и уапсени демонстранти

од Vladimir Zorba

Денеска се одржа протест поради незадоволството на семејствата на обвинетите во случајот „Монструм“ и пресудите за првообвинетите.

Протестот почна од паркот во Чаир и учесниците во протестот продолжија да маршираат маршираат кон судовите, а планирано беше протестот да заврши пред Влада, каде се очекуваа и изјави за медиумите. Но полицијата не им дозволи на учесниците на протестот да се упатат кон судовите и тие своите изјави почнаа да ги даваат пред Мавровка.

Учесниците на протестите предизвикаа тензии и фрлаа со предмети кон полицискиот кордон кој не им дозволува да продолжат со маршот кон Основниот суд во Скопје и кон Собранието. Има и повредени од двете страни, при што интервенираше и Брзата помош.

Според извори од МВР во инцидентите се повредени седум припадници на полицијата.

Протести Монструм
Протести Монструм
Протести Монструм
Протести Монструм
Протести Монструм
Протести Монструм
Протести Монструм
Протести Монструм
Протести Монструм
Протести Монструм
Протести Монструм
Протести Монструм
Протести Монструм
Протести Монструм

Фото: Борче Поповски

loading...

Слични содржини