Гардијан: Полицијата на протестите во Иран пукаше во гениталиите и градите на жени

од Stefanija Kuzmanovska

Припадници на иранските безбедносни служби, за време на антивладините демонстрации кои избувнаа низ земјата, пукаа во главите, градите и гениталиите на жени кои протестираа, пишува „Гардијан“.

Лекарите и медицинските сестри, кои тајно ги лекуваа демонстрантите за да избегнат апсење, рекоа дека забележале дека жените често доаѓаат со различни рани од мажите.

Мажите почесто пријавиле рани од сачмарки во нозете, задникот и грбот.

Слични содржини