Глобалните цени на храната паднаа во 2023 година во однос на 2022 година, освен на шеќерот и оризот

од Vladimir Zorba

Глобалните цени на прехранбените производи како што се житарките и маслото за јадење паднаа минатата година од рекордните нивоа во 2022 година, во која руската војна против Украина, сушата и други фактори придонесоа за ширење на гладот ​​низ светот, соопшти Организацијата за храна и земјоделство на ОН (ФАО), чие седиште е во Рим.

Индексот на цените на храната на ФАО, кој ги следи месечните промени во меѓународните цени на најчесто тргуваните прехранбени производи, беше 13,7 отсто понизок минатата година во споредба со просекот од 2022 година, но цените на шеќерот и оризот во тоа време се зголемија.

Минатиот месец индексот падна за околу 10 отсто во однос на декември 2022 година.

АП забележува дека падот на цените на храната се случува и покрај тешката година за безбедноста на храната ширум светот.

Климатските ефекти како што се сушите, поплавите и природниот феномен Ел Нињо кој носи дожд и поплави, во комбинација со последиците од конфликтите како што се војната во Украина, ембаргото за храна и слабеењето на вредноста на парите, особено им наштетија на земјите во развој.

Иако цените на храната, како што се житарките, паднаа по болното зголемување на цените во 2022 година, тоа олеснување често не се чувствува во реалниот свет на трговците, уличните продавачи и семејствата кои се обидуваат да врзат крај со крај.

Повеќе од 333 милиони луѓе се соочуваат со акутна несигурност на храна во 2023 година, соопшти Светската програма за храна, исто така агенција на ОН.

Особено оризот и шеќерот беа проблематични минатата година поради климатските ефекти во регионите на Азија кои ги произведуваат тие култури, а како резултат на тоа цените се зголемија, особено во африканските земји.

Со исклучок на оризот, индексот на житни култури на ФАО минатата година беше 15,4 отсто под просекот во 2022 година „што укажува на добро снабдени глобални пазари“, се вели во соопштението.

Ова е и покрај фактот што Русија се повлече од воениот договор со кој се овозможи жито од Украина слободно да стигне до земјите во Африка, Блискиот Исток и Азија.

Земјите кои купуваат пченица најдоа снабдувач во други, особено во Русија, по цени кои се пониски отколку што беа пред почетокот на војната, велат аналитичарите.

Индексот на оризот на ФАО се зголеми за 21 отсто минатата година поради ограничувањата на Индија на извозот на некои сорти ориз и загриженоста за влијанието на Ел Нињо врз производството на оваа култура.

Тоа зависи од надуените цени за семејствата со ниски приходи, вклучително и во делови од светот како Сенегал и Кенија.

Слично на тоа, индексот на шеќер на ФАО минатата година го достигна највисокото ниво од 2011 година, зголемувајќи се за 26,7 отсто од 2022 година поради загриженоста за ниските залихи. Ова се случи по невообичаено суво време што ја оштети жетвата на шеќерна трска во Индија и Тајланд, втор и трет најголем извозник на шеќер во светот, соодветно.

Индексот на шеќер се подобри во последниот месец од 2023 година, достигнувајќи го најниското ниво за девет месеци поради силната понуда од Бразил, најголемиот извозник на шеќер, и Индија, која ги намали потребите за производство на етанол.

Цените на месото, млечните производи и растителното масло паднаа во споредба со 2022 година, а цената на маслото за јадење – главната извозна ставка на црноморскиот регион, кој доживеа големи скокови откако Русија ја нападна Украина, падна на најниско ниво во последните три години, а причината е зголемувањето на глобалните залихи, соопшти ФАО.

Слични содржини