Хакери ја нападнаа веб-страницата на Европскиот парламент

од Vladimir Zorba

Хакерска група блиска до Кремљ денеска ја нападна веб-страницата на Европскиот парламент, само неколку часа откако пратениците ја осудија војната во Украина, изјави портпаролот на Парламентот, Жом Дус Жило.

Европскиот парламент денеска усвои Резолуција со која Русија е означена како државен спонзор на тероризмот и се наведува дека воените напади врз цивилни цели се „кршење на меѓународното право“, пренесе Ројтерс.

Слични содржини