Хамас подготвен да го продолжи примирјето за уште четири дена

од Stefanija Kuzmanovska
181 прегледи

Извор близок до палестински Хамас изјави денеска за агенцијата „Франс прес“ дека исламската организација „се согласи да го продолжи примирјето за уште четири дена“.

Продолжениот договор за размена на израелски заложници за палестински затвореници истекува утре наутро.

„Хамас е во состојба да ги ослободи израелските затвореници што ги држи со другите организации на отпорот и другите партии во тој период во рамките на сегашниот договор и под истите услови“, рече изворот цитиран од „Франс прес“.

Во меѓувреме, колумнист на „Вашингтон пост“ објави дека Катар, кој се обидува да обезбеди размена на киднапираните Израелци за палестински затвореници, ги класифицирал заложниците во пет категории.

Во првата, мажите се премногу стари за воена должност, во втората, жените војници, потоа машките резервисти, активни војници и телата на Израелците кои загинале пред или за време на заробеништво, вкупно повеќе од 100 лица, иако весникот не ја наведува точната бројка.

Шефот на Централната разузнавачка агенција (ЦИА) и шефот на Мосад во вторникот се сретнаа со катарскиот премиер во Доха за да разговараат за можноста за дополнително продолжување на веќе продолжениот прекин на огнот што е во сила од петокот.

Договорот за прекин на огнот, постигнат благодарение на посредништвото на Катар, со поддршка на САД и Египет, дозволи досега ослободување на 60 израелски заложници, жени и деца и 180 палестински затвореници, вклучувајќи жени и малолетни мажи.

Надвор од договорот, 21 странски заложник, главно Тајланѓани кои живеат во Израел, беа ослободени.

Слични содржини