Хорор во Хрватска: Маж бил застрелан во главата и исфрлен од автомобилот среде пат

од Stefanija Kuzmanovska

Маж бил застрелан во Хрватска и исфрлен од автомобил на стариот пат Клис во понеделникот вечерта.

Полициските службеници пронашле несвесен човек со рана на главата во близина на тунелот Клис. Тие утврдиле дека станува збор за 32-годишен маж кој бил пренесен во КБЦ Сплит. Лекарите утврдиле дека претрпел тешки и опасни по живот повреди.

Тие уапсиле две лица. Истрагата е во тек.

Полицијата издаде соопштение:

Синоќа околу 22:55 часот добивме пријава дека е употребено огнено оружје и маж е повреден во областа Клис. По приемот на пријавата, полициските службеници излегле на лице место и пронашле човек во несвест со рана на главата. Утврдено е дека станува збор за 32-годишен маж кој бил пренесен во болница во Сплит за да му биде укажана лекарска помош.

Тој претрпе тешки и опасни по живот повреди. Канцеларијата на правобранителството на округот Сплит беше информирана за настанот, а истрагата беше спроведена на местото на настанот. Две лица се донесени во службените простории и во тек е кривична истрага.

Повредениот Б.М. (32) од Сплит, веќе и е познат на полицијата по злоупотреба на дрога.

Едно време, тој беше во бегство од полицијата кога полицајците на Одделот за дрога го пресретнале него и еден пријател во автомобилот и тие почнале да бегаат, фрлајќи вреќа во која имало дрога низ прозорецот, пишува „Слободна Далмација“.

Слични содржини