Хрватска без новозаразени од коронавирус

од Vladimir Zorba
168 прегледи

Националниот штаб за цивилна заштита ги објави најновите информации за коронавирусот во Хрватска.

„Во последните 24 часа нема нови случаи, па досега се евидентирани вкупно 2.249 позитивни лица за вирусот„ Ковид-19 “. Закрепнати се 2.133 лица досега. Сто и седум лица починаа. Уште 9 лица се лекуваат.

Во моментов, потврдени се вкупно 2.249 лица заразени со коронавирус и нема нови случаи во последните 24 часа.

2.133 луѓе зоздравеле. Нема пациенти на респиратор.

Досега се тестирани вкупно 69.721 лица, а 115 во последните 24 часа.

Седиштето за цивилна заштита на Република Хрватска донесе Одлука која од 15 јуни, со оглед на добрата епидемиолошка состојба, овозможува одржување на спортски натпреварувања во присуство на гледачи. Хрватскиот институт за јавно здравје ќе даде препораки за тоа како гледачите ќе можат да присуствуваат на спортски натпревари “, велат од Штабот.

Слични содржини