Актуелно
Почетна / TOP NEWS / Интервјуто на Трамп кое покажа дека губи контрола (ВИДЕО)

Интервјуто на Трамп кое покажа дека губи контрола (ВИДЕО)

Тогаш кога американскиот претседател Доналд Трамп се чинеше дека се надмина себеси кога се фалеше дека „растурил на многу тешкиот когнитивен тест“ (всушност тест за деменција), целиот свет уште еднаш имаше можност да слуша уште еден круг изјави во интервју за телевизијата HBO. која веднаш ги запали социјалните мрежи.

Во 40 минути што траеше интервјуто за „Аксиос“, емитувано на HBO, Трамп успеа уште еднаш да и посака се најдобро на Гилен Максвел, обвинета за измама и сексуално искористување на деца. додаде дека „нејзиното момче„ Џефри Епштајн „или било убиено или извршило самоубиство во затвор“, се жалеше дека починатиот конгресмен Џон Луис не дошол на негова инаугурација, иако рече дека не го ни познава, сè додека конечно не извади пакет хартија пред новинарот со кој разговараше и мавташесо нив (звучи познато?) и буквално му рече на новинарот Џонатан Свон дека треба да го праша само за информациите што се во прилог на претседателот. И дека гувернерите се виновни за сè, и дека Америка има „помал број смртни случаи од остатокот на светот“ во секој случај.

Како се бројат мртвите?

По зборовите на Трамп дека бројот на смртни случаи во САД е „помал отколку во светот“, Свон – логично и со право – истакна дека тоа е случај ако се погледне на бројот на смртни случаи во однос на бројот на пациенти, но дека Америка е дефинитивно многу лоша во однос на смртните случаи, пропорционално со вкупното население.

На почетокот тој само му рече на Свон, „Не можете да го сторите тоа“.

Потоа се убедуваше, покажувајќи табели и графикони на своите трудови, тврдејќи дека бројот на смртни случаи од коронавирусот е изброен како што вели тој.

„Може да земете број на случаи и да видите дека сме последни, што значи дека сме први“, заклучи тој едноставно.

Тоа е она што го имаме

Трамп најпрво се обиде да ја заврши дискусијата за состојбата со коронавирусот на генерален начин и рече дека сè е „под контрола“, но бидејќи тој не успеа и беше посочено дека илјадници американски граѓани умираат секој ден, тој одговори: „Тие умираат, вистина е. Така е“.

На социјалните мрежи – Твитер, пред се – сè уште има контроверзии во врска со интервјуто, со претежно коментари дека е невозможно ова да биде Трамп и за него да го каже ова. Навистина, тоа не е нешто што се очекува од еден американски претседател и навистина, би било подобро ако се беше бизарно режиран скеч.

Кој беше Џон Луис?

Кога Свон го прашал Трамп како историјата ќе се сеќава на Демократскиот конгресмен и активист за човекови права Џон Луис, Трамп одговори дека не го познава.

„Не знам. Навистина не знам. Не го познавам Џон Луис“, одговори тој. „Тој избра да не дојде на мојата инаугурација. Никогаш не го запознав“.

Легендарниот борец за граѓански права изјави во 2017 година дека не го смета Трамп за „легитимен претседател“, затоа што смета дека Русија се обидела да му помогне да победи на претседателските избори.

Луис беше еден од организаторите на Маршот на Вашингтон во 1963 година, кога лидерот на борбата за граѓански права, Мартин Лутер Кинг Џуниор, го одржа својот славен говор „Имам сон“ пред повеќе од 200.000 луѓе. Две години подоцна, конгресменот Луис претрпе сериозна повреда на главата на таканаречената „Крвава недела“, кога полицијата брутално нападна мирни демонстранти во Селма, Алабама.

Тој неодамна почина на 81-годишна возраст и беше втор афро-американски конгресмен на кој му е оддадена почит на Капитол Хил.

Гилен и „нејзиното момче“

Во интервјуто, тој уште еднаш им посака се најдобро на Гилен Максвел, која неодамна беше уапсена од ФБИ под обвинение за измама и сексуално искористување на малолетни девојчиња, а на прашањето од Свон зошто има таков став кон Максвел, Трамп одговори дека тоа е заради „нејзиното момче“.

„Нејзиниот пријател или дечко беше убиен или изврши самоубиство во затвор. Сега она е во затвор. Да, и посакувам добро. Ви посакувам добро и на вас, посакувам на многу луѓе добро. Со среќа. Нека докажат дека некој е виновен“, рече тој, а потоа ја искористи можноста да ги загрее теориите на заговор за смртта на Џефри Епштајн, со кого Максвел бепе во врска и со кого, според обвинението, ги подведувала малолетничките.

„Нејзиното момче починало во затвор, а луѓето сè уште се обидуваат да дознаат како се случило тоа. Дали беше самоубиство? Дали беше убиен? И ја посакувам се најдобро. Не и посакувам ништо лошо на неа “.

Да се ​​потсетиме дека Трамп и Епштајн беа блиски, дека Трамп еднаш рече дека тој и Џеф ја делат љубовта кон убавите жени, но и дека теориите за убиството на Џефри Епштајн одат во прилог токму на американскиот претседател кој инсинуира дека Епштајн веројатно бил убиен од демократите кои исто така тргуваат со деца и ги чуваат во подруми на пицерии.

Така барем оди онаа другата теорија на заговор што Трамп навистина ја сака.

loading...