Иран соопшти дека успешно лансирал балистичка ракета со дострел од 2.000 километри

од desk4

Иран успешно лансираше балистичка ракета со дострел од 2.000 километри, според државните медиуми на земјата – два дена откако началникот на вооружените сили на Израел ја подигна можноста за „акција“ против Техеран поради неговата нуклеарна програма.

 

Со една од најголемите ракетни програми на Блискиот Исток, Иран вели дека неговото оружје е способно да стигне до базите во регионот со кои управуваат Израел и САД.

 

Техеран рече дека дополнително ќе ја развие својата „одбранбена“ ракетна програма, и покрај противењето на САД и европските земји.

 

Слични содржини