Иран започна напад врз Израел

од Vladimir Zorba

Иран лансираше десетици беспилотни летала камикази кон Израел, пишува National Independent.

Десетици беспилотни летала летаат од Иран кон Израел, објавија израелските медиуми во саботата навечер, повикувајќи се на израелско и американско разузнавање.

Се проценува дека се потребни неколку часа за беспилотни летала да поминат толкаво растојание.

Засега нема изјава од ИДФ за нападот.

Вечерта на 1 април, израелските воздухопловни сили ја погодија зградата на иранскиот генерален конзулат во главниот град на Сирија, Дамаск. Сириското Министерство за одбрана појасни дека во нападот целосно е уништена зградата на иранскиот конзулат.

Како што јави агенцијата Тасним, пет лица загинаа, а 12 се повредени. Иранскиот амбасадор во Сирија рече дека Техеран решително ќе одговори на акциите на Израел.

Ситуацијата на Блискиот Исток станува се понапната. Иранските државни медиуми потврдуваат дека иранските командоси заплениле брод поврзан со Израел во Ормутскиот теснец.

Од друга страна, израелската армија предупредува дека Техеран ќе ги сноси последиците доколку насилството во регионот ескалира. Компанијата MSC изјави дека на бродот имало 25 членови на екипажот.

Слични содржини