Ирански државни медиуми јавуваат дека Иран лансирал втор бран дронови кон Израел

од Vladimir Zorba

Медиумите поврзани со државата во Иран известуваат дека Исламската Република го лансирала вториот бран дронови кон Израел.

Ова го јави „Тајмс оф Израел“ без да даде други детали.

ИДФ го потврди нападот на Иран врз Израел, соопшти израелската агенција за следење дронови на кои ќе им требаат неколку часа да стигнат до Израел

Портпаролот на ИДФ Даниел Хагари во моментов има прес-конференција.

Тој потврди дека десетици дронови лансирани од Иран се движат кон Израел.

Истакна дека израелските воздухопловни сили ги следат беспилотните летала и истакна дека ќе им требаат неколку часа за да стигнат до земјата.

Хагари вели дека ќе има прекини на ЏПС додека војската работи на пресретнување на беспилотните летала.

Сирени за тревога ќе се огласат доколку дроновите влезат во воздушниот простор на Израел, додаде Хагари.

Слични содржини