Исповест на еден од преживеаните во несреќата кај Славонски брод: Ние во горниот дел на автобусот имавме среќа. Но, оние што беа долу …Тоа беше масакр ’

од desk4

Четиринаесет преживеани и неповредени од страшната несреќа се сместени во Пансион Антонио во населбата Славонски Брод, Бродско Виногорје.

– Ние што бевме во горниот дел од автобусот добро се снајдовме, но оние што беа долу …тоа беше вистински масакр. Скоро сите патници спиеја во автобусот во шест часот наутро. Сè уште не ми е јасно како се случи трагедија од таква големина. Првото нешто што го паметам по превртувањето кога се разбудив беше мислата дека штотуку се превртивме и дека тоа не беше сериозна несреќа. Во тоа време, немав идеја дека ќе биде толку трагично. Но, тоа беше. Помогнавме да извлечеме безживотни тела. Успеав да се јавам во семејството, сите беа пресреќни – изјави за хрватски медиум, Фидан Хајдари од Косово, кој работи и живее во Германија, наоѓајќи сила да им се заблагодари на бродската полиција и здравствените работници кои направија се за да им помогнат.

Рано утринава, косовски автобус слета од патот на автопатот кај Славонски Брод. Во несреќата загинаа десет лица, неколку лица беа повредени …

Слични содржини