Италија ќе има пет екипи во ЛШ: Не е исклучено да има шест

од Vladimir Zorba

Италијанската фудбалска федерација е првата која има пет претставници во една сезона од Лигата на шампионите, а на крајот од актуелната сезона тој број би можел да биде зголемен за едно место повеќе.

Ова се случи поради промена на форматот на елитното европско натпреварување, во кое од септември, наместо досегашните 32 учесници, ќе има уште четворица.

По одличните резултати во четвртфиналните натпревари од Лига Европа и Конференциската лига, екипите од Серија А се погрижија и петтиот тим од Апенините да игра во Лигата на шампионите, а потенцијално би можеле тоа да го сторат и клубови од Англија или Германија.

Меѓутоа, доколку Аталанта или Рома, кои се среќаваат во полуфиналето на второто повисоко европско натпреварување против Олимпико, односно Леверкузен, успеат да ја освојат Лигата на Европа, а во исто време да завршат под петтата позиција во Серија А, Италија би добие уште едно место во елитата.

Овие два клуба моментално ги заземаат петтата и шестата позиција на табелата во италијанскиот шампионат, а воопшто не е мала можноста да обезбедат уште едно место во Лигата на шампионите.

Од друга страна, потенцијален петти претставник во елитното натпреварување би можел да добие германскиот бундеслигаш кој е на второто место на листата на национални првенства, а по него е Премиер лигата, но би требало да се случи чудо за Англија да добие уште едно место во Лигата на шампионите бидејќи на европската сцена остана само Астон Вила.

Слични содржини