Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Пад на бројот на починати во Италија од коронавирусот во последниве 24 часа

Во Италија починаа 50 лица во последните 24 часа како резултат на коронавирусот, што е значително помалку од 119 претходниот ден, објави Агенцијата за цивилна заштита. Сепак, поради технички проблеми, овие податоци не вклучуваат смртни случаи од регионот на Ломбардија, што беше најлошо погодена од кризата. Бројот на случаи на …

Повеќе

Вратени 152 македонски граѓани од Италија

Со организираниот лет за репатријација на македонските граѓани затекнати во Италија, денеска се вратени 152 македонски државјани. Како што информираат од Министерството за надворешни работи, од пријаветите 180 лица кои го потврдиле враќањето, 152 лица пристигнале на аеродромот во Венеција и се качиле на летот кон Скопје. По пристигнувањето во …

Повеќе

Македонската новинарка од САД: Трамп е несовесен, се надевам нема да ни се случи Италија или Кина

Спортската новинарка, Снежана Стефановска-Шулц, која во последните неколку години живее и работи во САД, вели дека е загрижена поради новонастанатата состојба со Корона вирусот. „Ние веќе втора недела работиме од дома, градинките се затворени, по улиците и нема многу луѓе ниту сообраќај. Во Чикаго посериозно се сфаќа ситуацијата од Вашингтон …

Повеќе

Светски предизвик: Читајте го Данте Алигиери

Министерството за култура на Италија по повод 700 години од смртта на Данте Алигиери, што ќе се одбележи во 2021 година, им зададе на Италијанците несекојдневна задача за во карантин. Секоја година на 25 март се слави Дантеди, а овојпат целиот свет може да се вклучи во предизвикот и да …

Повеќе

Пендаровски: Да бидеме одговорни кон јавното здравје и да ги почитуваме препораките

Претседателот Стево Пендаровски вечерва преку социјалните мрежи изрази сочувство за Италија, каде последните 24 часа починаа 793 лица од коронавирусот. – Сочувство за Италија и сите нејзини жители, меѓу кои се и наши сограѓани. Тажни вести слушаме од Италија секој ден. Бројот на жртви од Ковид-19 во едно деноноќие се брои во …

Повеќе

Последиците од пандемијата: Во Венеција нема луѓе, но затоа има чиста вода и делфини

Пандемијата од коронавирусот има и некои неочекувани последици. Улиците и каналите во Венеција се празни, а водата во каналите стана поптполно бистра. Во водата дури се гледаат и ситни риби како пливаат. Во пристаништето во Каглиари бил снимен и делфин. Италијанскиот туризам доби тежок удар поради пандемијата, но оние кои …

Повеќе

МВР поднело кривична пријава за ексидректорката на Дерматологија

Ексдиректорката на Клиниката за дерматологија, Нина Цаца Билјановска, која со коронавирус одеше на работа и заради која речиси 200 луѓе се во изолација, заработи кривична пријава од Министерството за внатрешни работи, кажа техничкиот министер за внатрешни работи, Наќе Чулев. „Против поранешната директорка и против сите лица кои не ги почитуваат препораките, …

Повеќе

Италија: Повеќе од 99 отсто од жртвите од Ковид-19 имале друга болест

Италијанските власти вечерва објавија дека уште 475 лица починале од новиот коронавирус  од вторникот, а податоците од новата студија што ја објавија покажуваат дека повеќе од 99 проценти од жртвите страдале од претходна болест. До вчера во Италија починаа 2.503 лица, а поради огромното зголемување на смртните случаи во изминатата …

Повеќе

Видеото од миланската болница говори колку коронавирусот е опасен: Уште еден доказ зошто е најдобро да останеме дома (ВИДЕО)

Северот на Италија е посебно погоден од коронавирусот, а снимката од една миланска болница, поточно од интензивна нега, е доказ колку е ситуацијата тешка. Целата болница е наменета само за пациенти заразени со вирусот Ковид-19, а бидејќи сите соби се пополнети, кревети има и во ходниците. Иако некои пациенти изгледаат …

Повеќе

Ерос Рамацоти со силна порака до светот: Само вака ќе го победиме вирусот

Италијанскиот пејач Ерос Рамацоти преку социјалните мрежи пренесе порака до своите сограѓани, но и до сите подрачја погодени од коронавирусот. Тој до сите сограѓани испрати кратка, но јасна порака, која треба да ја почитуваме сите: „Само ако се придржуваме до правилата и законите ќе помогнеме овој вирус што побрзо да …

Повеќе