Лоши односи во соблекувалната на Италија: Селекторот се скара со претседателот, играчите добија забрана за Плејстејшн

од Nikola Popovski
921 прегледи

Хрватска и Италија во понеделник од 21 часот ќе го одиграат последното коло од групната фаза на ЕП, а средбата е клучна за двете репрезентации во борбата за пласман во нокаут фазата.

По две кола, Шпанија е на врвот со шест бода, Италија има три, а Хрватска и Албанија имаат по еден бод. Додека на „коцкестите“ им треба победа за да поминат понатаму, на Италија би ѝ било доволно и нерешено.

По славјето против Албанија, Италијанците беа „приземјени“ од Шпанија, а селекторот Лучијано Спалети е под голем притисок. Италијанските медиуми почнаа да ги прогнозираат можните состави, а „Gazzetta dello Sport“ покрај потенцијалниот состав, го истакна конфликтот меѓу селекторот и претседателот на тамошната федерација.

„Спалети се судри со претседателот Гравино поради една причина. Имено, на наптреварот на кој се работеше со денови не се виде ништо. Прекалената Хрватска ќе ни остави повеќе простор и време за игра. На клупата треба да заврши Ди Лоренцо, кој го сонуваше Нико Вилијамс како го брка низ шпанските населби. Наместо тоа ќе игра Дармијан“, објаснуваат во текстот и додаваат:

„На клупата веројатно ќе биде и Жоржињо, кој е далеку од формата во 2021 година. Наместо него би можеле да играат Фаџоли или Кристанте. Скамака исто така би можел да отпадне од составот бидејќи не е во најдобри односи со Спалети поради мрзеливоста на играчот, како и поради играњето Плејстејшн, кој е забранет за играчите. Наместо тоа, Ретеги треба да започне“, пишува најпознатиот италијански весник.

Слични содржини