Актуелно
Почетна / Македонија / Ивановска: Одлуката за разрешување на Анѓушев е на Заев

Ивановска: Одлуката за разрешување на Анѓушев е на Заев

Првата антикорупционерка Билјана Ивановска во вечерашното интервју во емисијата „360 Степени“ на ТВ Алсат, во врска со постапката за вицепремиерот Кочо Анѓушев, вели дека иницијативата од Антикорупциска е доставена до премиерот Зоран Заев кој што и да одлучи треба да ги извести во рок од 60 дена. Заев, меѓу другото, има можност да достави иницијатива до Собранието да биде разрешен вицепремиерот Анѓушев.

-Одлуката е на премиерот. Ние сме должни да ги обелодениме состојбите пред граѓаните. Ги утврдуваме состојбите врз основа на аргументи добиени од Владата и министерствата, но и други институции. – вели Ивановска.

Ги спротивставуваме своите ставови на крајот секој согласно своите убедувања дали го сокрил судирот на интереси

Ивановска тврди дека дека Анѓушев не поднел изјава за иземање од постапување и одлучување.

Целиот овој предмет има поголема историја, појаснува претседателката на Антикорупциска.

loading...