Јужна Кореја: Одобрена првата домашна вакцина против ковид-19

од Stefanija Kuzmanovska

Здравствените власти во Јужна Кореја денеска ја одобрија првата домашна вакцина против ковид-19 за лица постари од 18 години, што овозможи уште еден здравствен лек во борбата против коронавирусот во време кога дневниот број на нови случаи повторно надминува 10.000, пренесува АП. .

„Во клиничките испитувања на околу 4.000 луѓе во Јужна Кореја и во пет други земји, две дози од вакцината SKY Covione на ‘SK Bioscience’ се покажаа како поефективни од широко користената вакцина AstraZeneca за да се изгради имунитет против инфекцијата“, соопштија официјални лица на јужнокорејското министерство за безбедност на храна и лекови.

Сè уште не е познато како официјалните лица ќе ја администрираат новоразвиената вакцина или каква ќе биде нејзината улога во следната фаза на пандемијата, бидејќи таа беше развиена за оригиналната верзија на коронавирусот, а не за попреносливиот вид омикрон кој беше доминантен во земјата на почетокот на оваа година, пренесе АП.

Американските производители на вакцини Pfizer и Moderna го забрзаа својот развој на комплементарни вакцини насочени кон омикрон, а експертите велат дека вирусот може повторно да мутира во наредните месеци.

Јужна Кореја денеска пријави 10.463 нови случаи на коронавирус, што е прво дневно зголемување од 10.000 во последните 20 дена, по неколкумесечен тренд на опаѓање на нови инфекции, наведе АП.

Слични содржини