Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Здравствен дом Скопје: Вакцинацијата на децата се одвива во сите поликлиники од 12 до 18 часот

Поради актуелната состојба со коронавирусот, вакциналните пунктови во сите наши поликлиники работат од 12 до 18 часот, објави на својот ФБ профил Здравствен дом Скопје. Посочуваат дека вакцинацијата на децата се одвива непречено според календарот за имунизација.

Повеќе

По Америка и Кина, и Италија најавува тестирање на вакцини против Ковид-19

Првите случаи на Ковид-19 во светот беа пријавени во кинескиот град Вухан, а досега во Кина се разболеле над 802.000 луѓе, а повеќе од три илјади починале. Моментно, најалармантна е состојбата во Италија, каде од вирусот починаа 345 луѓе само во последните 24 часа. Претседателот на Европската комисија, Урсула фон …

Повеќе

Израелците на чекор од вакцина, научниците тврдат: Лекот за коронавирус ќе биде готов за 90 дена!

Израелските научници велат дека првата вакцина против коронавирус ќе биде претставена за само неколку недели. Лекот, наводно, ќе биде достапен 90 дена по завршувањето на потребните тестови. Научниците од институт за истражување Галилеја „МИГАЛ“ рекоа дека работат на вакцина против вирус на инфективен бронхитис (ИБВ) кај перјасти животни. Вакцината беше …

Повеќе

СЗО: Вакцина за новиот коронавирус за 18 месеци

Коронавирусот, од кој досега животот го загубија повеќе од 1.000 луѓе во Кина, сега има официјално име, COVID-19, наместо досегашното  привремено 2019-nCoV. Именувањето го потврди денеска генералниот директор на Светската здравствена организација, Тедрос Адханом Гебрејесус. – Требаше да најдеме име што не се однесува на географска локација, животно, индивидуа или …

Повеќе

Дали знаете зошто сè уште е задолжителна БСЖ вакцината?

Вакцината која кај нас е позната како БСЖ, всушност е кратенка од Bacillus Calmette–Guérin и примарно се прима како заштита од туберколоза, а првата доза е препорачливо да се прими непосредно по раѓањето на бебето. Но, нејзиниот спектар на делување е многу поширок од тоа. Оваа вакцина е задолжителна во …

Повеќе

Митови за грипот: Поради нив погрешно се лечите

Грипот се манифестира со покачена телесна температура, треска, исцрпеност, губење апетит, болки во мускулите и зглобовите, болки во грлото, кашлање… Оваа болест треба да се прележи, да не се заморувате, да пиете многу течности и секако, да не „паѓате“ на најчестите митови поврзани со неговото лечење. Еве кои се тие: …

Повеќе

Вакцинацијата против грип ќе почне идниот месец

Вакцинацијата против грип ќе почне идниот месец, што е оптимално време, бидејќи во земјава пикот на вирусот се очекува кон крајот на јануари и почетокот на февруари, информираат за МИА од Министерството за здравство. Министерството за здравство по пат на јавна набавка, што е во тек, за годинава ќе обезбеди …

Повеќе

Теренска вакцинација во основните и средните училишта од утре

Од утре ќе има теренска вакцинација во основните и средните училишта, информира денеска министерот за образование и наука Арбер Адеми. – Во постојана комуникација сме со министерот за здравство и навистина станува збор за алармантна ситуација. Така што сме во фаза на изнаоѓање на што подобро законско решение и во …

Повеќе