Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Еден лице приведено на протестот пред Владата против коронавирусот и вакцините

Денеска пред Владата се протестираше против 5Г и вакцините. За време на протестот, полицајците неколку пати ги опоменувале присутните да држат растојание и да не се групираат. Од МВР соопштија дека против 7 од присутните на протестот се преземени мерки за непочитување на уредбите и мерките за јавен собир и …

Повеќе

Родителите согласни: Само со јак имунитет може да се избориме против корона, не со вакцина

Додека научниците и фармацевтските компании се во потрага по вакцина за коронавирусот, ги прашавме македонските граѓани: Дали би ги вакцинирале децата против коронавирусот? Голем дел од родителите кои беа дел од анкетата изјавија дека ќе чекаат да видат, какви ќе бидат препораките,па врз основа  на нив  ќе ја донесат својат …

Повеќе

Трамп: Со вакцина или не, ние се враќаме во нормала

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека се прават сите напори да се најде вакцина против корона вирусот до крајот на годинава, но рече дека САД ќе се вратат во нормала со или без вакцината. -Сакам да бидам јасен, тоа е многу важно. Со вакцина или не, ние се враќаме. И …

Повеќе

СЗО: Шест или седум вакцини за Ковид-19 се во рана фаза на клинички испитувања

Шест или седум вакцини за Ковид-19 се во рана фаза на клинички испитувања, изјави денеска на прес-конференција д-р Катерина Смалвуд, од Канцеларијата за Европа на Светската здравствена организација. – СЗО помага во координација на глобалните напори за изнаоѓање вакцина за Ковид-19. Тоа исто така е поддржано од голем број меѓународни …

Повеќе

Филипче: Додека не излезе вакцината за Ковид 19, ќе се придржуваме до светото тројство маска, дистанца и дезинфекција на раце

„Комисијата за заштита од заразни болести врз основа на своите анализи ќе препорача дали и кога ќе има услови за безбедно одржување на избори во земјава кога и да се одржат изборите, тие ќе мора да се спроведат по строг протокол“, рече Филипче. Воедно министерот напомена дека додека не излезе …

Повеќе

Македонец кој ја прими вакцината против КОВИД 19 е среќен што придонел за општо добро на човештвото

Борко Андреевски е првиот Македонец кој ја прими тест вакцината против КОВИД 19 во Англија. Како волонтер се пријави пред две недели и по неколку испитувања за неговото општо здравје вчера беше повикан да ја прими вакцината. Борко се чувствува добро и е среќен што придонел за општо добро на …

Повеќе

Македонецот Борко е доброволец за тест на вакцина од Оксфорд за Ковид-19

Македонецот Борко Андреевски, кој живее во Англија, ќе учествува во тестирањето за вакцината против корона вирусот на Универзитетот Оксфорд, објави ТВ Телма. Андреевски за Телма потврдил дека доброволно се пријавил за тестирањето со желба да помогне. Извршени му се прегледите за да се утврди дали одговара на условите за тестирањето. …

Повеќе

Д-р Микиќ: БеСеЖе вакцината делува како отпорност кон КОВИД 19,но далеку е од фаза за дефинитивен доказ

На новинарското прашање упатено до д-р Владимир Микиќ дали вакцината БеСеЖе е еден вид лек против, односно одбрана од коронавирусот тој објасни дека се уште дефинитивно нема доказ дека помага. БеСеЖе вакцината делува како имуномодулатор и делува како отпорност кон КОВИД 19 и се работи за рана фаза за овие испитувања …

Повеќе

Здравствен дом Скопје: Вакцинацијата на децата се одвива во сите поликлиники од 12 до 18 часот

Поради актуелната состојба со коронавирусот, вакциналните пунктови во сите наши поликлиники работат од 12 до 18 часот, објави на својот ФБ профил Здравствен дом Скопје. Посочуваат дека вакцинацијата на децата се одвива непречено според календарот за имунизација.

Повеќе

По Америка и Кина, и Италија најавува тестирање на вакцини против Ковид-19

Првите случаи на Ковид-19 во светот беа пријавени во кинескиот град Вухан, а досега во Кина се разболеле над 802.000 луѓе, а повеќе од три илјади починале. Моментно, најалармантна е состојбата во Италија, каде од вирусот починаа 345 луѓе само во последните 24 часа. Претседателот на Европската комисија, Урсула фон …

Повеќе