ФДА ја одобри употребата на подобрени вакцини против Ковид 19

од Vladimir Zorba
228 прегледи

Американската агенција за храна и лекови (ФДА) ја одобри употребата на подобрени вакцини против Ковид 19, кои покажаа ефикасност во заштитата од широко распространетите варијанти на сојот омикрон.

Во пракса, тоа значи дека нивната употреба би можела да започне на крајот на септември, пренесува АП.

Во понеделникот, ФДА даде зелено светло за употреба на вакцини ефикасни против варијантата KSBB.1.5, произведени од Pfizer/BioNTech и фармацевтската компанија Moderna, додека вакцината Novavax сè уште се анализира од здравствените власти.

Слични содржини