Кадиров во солзи се заканува затоа што мајка му е под санкции: „Треба да ја скршиме оваа американска гнасотија“

од Vladimir Zorba

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров објави порака откако неговата мајка заврши под санкции на САД. И овој пат беше доста груб и се закануваше. Видеото на Твитер го објави заменик министерот за внатрешни работи на Украина, Антон Герашченко.

„Ова е намерно и цинично непочитување на сите етички норми“, рече чеченскиот лидер на својот Телеграм канал. „Сега мојата драга мајка е ставена на списокот. Цел свет знае дека таа се занимава само со добротворни активности“, рече Кадиров.

Во видеото тој побара да се укинат санкциите против неговата мајка.

„Па, ова само ни ги одврзува рацете. Ако САД сами си ги легитимираа таквите криминални методи, тогаш нема да си поставуваме никакви граници. Грузија, Украина – сето тоа се американски проекти на постсоветскиот простор, а да не зборуваме за други конфликти ширум светот, започнати од фиктивни причини. Но, ако американските криминалци побегнаа без никаква штета [за такви злосторства] на друго место, тоа нема шанси со Русија“, вели Кадиров во својот пост.

„Ќе продолжиме да им ја кршиме кичмата на бандите Украина-НАТО. Можеме да одиме дури и до Елба, како што некогаш направи Висаитов во војната против нацистите. На Стејт департментот му е премногу удобно да го турка украинскиот народ во смрт и да го покрие со виножито демократија. Треба да ја скршиме оваа американска гнасотија“, вели тој во солзи на видеото.

Слични содржини