Какви се кога им е досадно? Лавот спие, Водолијата е песимист, Рибите сонуваат за иднината…

од Vladimir Zorba

Секој различно се справува со здодевноста: на Лавот добро му доаѓа досадата, затоа што тогаш може да се опушти, Ракот секогаш наоѓа хоби, а најлошото е за Близнаците, Рибите и Овенот …

Овен

Темпераментните и активни припадници на овој знак се големи љубители на акцијата, а при самата помисла на досада стануваат нервозни, па можат да станат и да се размрдаат. Тие бараат инстант решенија, а единствениот критериум им е да се движат. Најчесто тоа го решаваат со физичко движење, пешачење или возење велосипед, а знаат и да ангажираат пријатели за да организираат дружење. Досадни им се луѓето кои ги доживуваат како напорни

Бик

Припадниците на овој знак не се нестрпливи типови кои очекуваат постојано да им се случуваат важни работи во животот, па во време на досада ќе бараат други хобија и мирно ќе чекаат да дојде некоја возбуда. Нивниот лек против здодевноста е читање весници, пиење кафе или градинарство или релаксирачки активности кои ги исполнуваат со енергија. Само ќе избегаат од досадните луѓе без трага, без да предизвикаат расправија.

Близнаци

Припадниците на овој знак не поднесуваат пасивни периоди во кои ништо не се случува и многу повеќе сакаат да живеат под „полн гас“ и под стрес отколку неинтересно. Дури и да им е здодевно, тие сами ќе измислат ситуација или ќе предизвикаат расправија доволно за нешто да се случи. Лекот за досада обично се другите луѓе, заедничкото забавување или започнувањето на нови проекти.

Рак

Припадниците на овој знак се чини дека се имуни на здодевност, благодарение на нивниот редок талент да пронајдат некоја форма на забава во сè. Во моменти кога ништо не се случува околу нив, тие ќе најдат интерес во форма на работа, гледање други луѓе, озборување со блиски пријатели или гледање добри филмови или документарни филмови на телевизија.

Лав

Припадниците на овој знак не се имуни на досада, но имаат едно многу погодно решение за тоа – а тоа е мрзеливоста во која уживаат. Сакаат да лежат, да дремат или да се сончаат со часови на терасите од кафулињата, а тоа им одговара додека не се претвори во секојдневие. Тогаш почнува да ги гризе досадата, а од љубовниот партнер дефинитивно ќе очекуваат забава. Ако ја немаат? Па, ќе ја бараат.

Девица

Припадниците на овој знак не го сакаат чувството на бескорисност, лежење и немање планови, освен ако не решиле да им здосади на одмор. Нивната забава, дури и најбаналната како одење во продавница, е планирана неколку дена однапред, а ако другите ги променат плановите и не понудат алтернатива, ќе се налутат. Тогаш со тешко срце ќе одлучат да го исполнат денот со извршување на домашните работи.

Вага

Припадниците на овој знак често се наоѓаат во животот во ситуации во кои самите не знаат што сакаат, па на пр. сакаат да се забавуваат со многу луѓе, но знаат дека многу брзо би можеле да им здосадат и дека ќе сакаат да бидат дома и да гледаат телевизија. Поради таа неодлучност, на крајот често не прават ништо од ова и им станува досадно. За среќа, тоа чувство трае многу кратко, бидејќи лесно се окупираат со се што прават.

Шкорпија

Припадниците на овој знак често потајно сакаат можност за малку мир, осаменост и уживање во активности и хоби кои другите околу нив не ги разбираат. Компјутерите, стриповите или само излежувањето, активностите се резервирани за деновите на досада, а потоа нема да чувствуваат никаква нервоза за тоа што им недостасува, бидејќи нешто интересно секогаш им се случува во животот.

Стрелец

Припадниците на овој знак се многу активни типови откако досадата им го крева притисокот, а поради чувството на неможност за забава ќе се претворат во вистински мали работохоличари за да си го пополнат слободното време. Притоа ќе извршуваат банални задачи, а во позадина на умот постојано планираат некое дружење, спортска забава или патување, така што ќе им даде сила и ќе ги смири.

Јарец

Припадниците на овој знак сакаат чувство на контрола во се, вклучително и справување со здодевноста, а од тоа се плашат само ако немаат алтернатива. Најчесто ќе се потрудат на кој било начин да организираат дружење и забава, а нема да застанат на патот на финансиските неволји. Нема да се двоумат да седнат во кафуле или да одат на прошетка. Сè додека се движат, тоа е добро.

Водолија

За изразито социјалните членови на овој знак, поимот досада означува уживање во себе, без никаков проект на кој можат да се посветат. Во спротивно, тие можат да поминат часови правејќи или склопувајќи нешто, но штом тоа ќе помине, итно им треба доза на дружење. Ако им е досадно, стануваат зајадливи и песимисти.

Риба

Иако припадниците на овој знак, исто како и Водолијата, се исклучително благодарни и имаат потреба од друштво со луѓе, во време на досада нема да очајуваат. Тие се способни да сонуваат и да планираат далечни настани во иднина, како украсување стан што се уште го немаат, венчавки со партнер кој се уште не го ни познаваат и слично. Таквата бујна имагинација, како Ракот, ги прави доста отпорни на негативните последици од здодевноста.

Слични содржини