Канје Вест побарал од Трамп да му биде кандидат за потпретседател на САД

од Nikola Popovski

Американскиот рапер Канје Вест објави дека му рекол на поранешниот претседател Доналд Трамп дека ќе биде одличен кандидат за негов потпретседател во 2024 година, на што полудел поранешниот американски претседател, пренесе германската новинска агенција „dpa“.

Раперот, сега познат како Је, тврди дека му рекол на поранешниот претседател дека сака Трамп да се кандидира за потпретседател за Белата куќа на чело со него како претседателски кандидат, за време на жестоката средба на имотот на Трамп Мар-а-Лаго во Палм Бич. , Флорида.

„Мислам дека Трамп беше најмногу вознемирен што го замолив да ми биде потпретседател“, рекол Канје во видеото објавено на неговиот неодамна обновен профил на Твитер. „Тоа го фати неспремен“, наведува Хина.

Трамп кристално јасно стави до знаење дека нема да поддржи никого освен себе на претседателските избори во 2024 година. „Трамп всушност почна да вреска по мене на масата велејќи ми дека ќе загубам“, продолжил Канје. Раперот му рекол на Трамп да се смири: „Реков, чекај застани, Трамп, разговараш со Је“.

И Вест и Трамп неодамна беа вратени на Твитер од новиот сопственик на платформата, милијардерот Илон Маск. Ако Вест се кандидира во 2024 година, тоа би можело да биде тест за пријателството на двајцата и екстремно десничарскиот политички сојуз. Репутацијата на Вест е во опаѓање во последно време, особено откако тој даде серија антисемитски изјави тврдејќи дека еврејска кабала го контролира музичкиот бизнис и медиумите.

Адидас и други врвни брендови го напуштија Вест, а германскиот производител на патики сега ги истражува извештаите за неговото наводно сексуално недолично однесување поврзано со бизнисот.

Трамп минатата недела официјално објави кампања за враќање во 2024 година, само неколку дена откако републиканците направија полошо од очекуваното на среднорочните избори.

Фото: Profimedia

Слични содржини