Караванот за вакцинација денес е во Куманово

од Nikola Popovski

Министерството за здравство информира дека денеска на плоштадот во Куманово продолжуваат активностите од караванот за промоција на вакцинацијата против КОВИД, што се прави со поддршка од Светската здравствена организација, УСАИД и УНИЦЕФ.

Од МЗ додаваат дека карванот утре е во Липково, на паркинг во село Матејче.

-Најголем процент на дневно вакцинирани лица во Липково се токму граѓаните над 60 години, информираат од ресорното министерство.

Согласно последниот ковид-пресек, регистрирани се нови 232 случаи на Ковид-19, од направени 2.787 тестови. Починале тројца, а оздравен е 221 пациент.

Слични содржини