Кардиолозите открија која храна ја јадат ретко или никогаш

од Vladimir Zorba

МНОГУ од нас се свесни дека одредени навики се исклучително лоши за здравјето на срцето. Тоа се пушење, седентарен начин на живот, но и исхрана. Кардиолозите споделија со HuffPost која храна ја избегнуваат во 99 отсто од случаите. Тие забележуваат дека ниту една од овие намирници нема да ве убие ако ја јадете одвреме-навреме, но тие сепак никогаш (или многу ретко) ја јадат.

Џигер

Или го сакаш џигерот или не. Ако спаѓате во втората група, имате среќа. Кардиологот Елеонор Левин никогаш не јаде џигее.

„Тоа е црвеното месо кое е екстремно богато со маснотии. Јас генерално избегнувам црвено месо бидејќи е многу богато со заситени масти и транс масти, кои се лоши за срцето и можат да предизвикаат остеопороза. Џигерот е особено лош бидејќи е и орган кој ги филтрира токсините, така што обично го чуваат внатре. Како мала јадев џигер, но престанав кога станав кардиолог“, рече таа.

Колбаси

д-р. Елизабет Клодас по секоја цена ги избегнува колбасите.

„Богати се со натриум, па промовираат висок крвен притисок, но и заситени масти кои го зголемуваат холестеролот“, посочува и додава дека Светската здравствена организација го класифицирала целото преработено месо, вклучително и колбасите, шунката и сланината, како канцерогени.

Маргарин

Ако сè уште јадете маргарин, време е да престанете, предупредува кардиологот Хармони Рејнолдс.

„Студијата покажа дека луѓето со секоја лажица маргарин дневно имале 6 отсто поголеми шанси да умрат во текот на 16-годишното истражување. Маслиновото масло е подобро бидејќи секоја лажица маслиново масло е поврзана со 4 отсто помал ризик од смрт. Имајќи го тоа на ум, им велам на моите пациенти да користат маслиново масло секогаш кога е можно, дури и за подготовка на јајца или тост“, објасни таа.

Стек

Извинете ако сакате стек, но тоа е друга храна што треба да ја избегнувате поголемиот дел од времето.

„Избегнувам многу мрсно црвено месо бидејќи е богато со заситени масти. Клиничките студии покажаа дека консумацијата на заситени масти е поврзана со зголемен ризик од кардиоваскуларни болести, рак и дијабетес“, вели д-р Леонард Лили, кој сепак си дозволува да уживате во сочен стек во исклучителни ситуации.

Сланина

Исто како и колбасите, и сланината е храна која треба да се избегнува. Кардиологот Франсоа Марвел вели дека проблемот лежи во начинот на кој се обработува сланината.

„Процесот вклучува сушење на свинското месо, што обично значи додавање сол, шеќер и нитрати. Големите количини сол може да го зголемат крвниот притисок и задржувањето на течности, предизвикувајќи срцето да работи понапорно за да пумпа крв низ телото. Висок крвен притисок или хипертензија, е и главен фактор на ризик за кардиоваскуларни заболувања“, наведува тој.

Хемикалиите додадени во месото, како што се нитратите, се поврзани со рак и други здравствени проблеми.

Пржено пилешко

Можеби прженото пилешко е вашето омилено јадење, но не е добро за вашето срце. д-р. Санџај Маниар ги избегнува повеќето пржени јадења бидејќи, како што вели, тие го зголемуваат ризикот од срцеви заболувања и мозочен удар.

Крофни

А крофните се создаваат со длабоко пржење, па не е изненадување што се наоѓаат на оваа листа.

„Кофните се пржат во масла кои содржат транс масти, за кои е познато дека го зголемуваат нивото на холестерол и шеќер во крвта, придонесувајќи за дијабетес тип 2, срцеви заболувања и мозочен удар“, тврди д-р Џејн Морган.

Друга работа е ако крофните ги пржите на палмово масло кое не содржи транс масти. Сепак, палминото масло содржи заситени масти, па сепак не значи дека можеме да уживаме во вака подготвени крофни колку сакаме.

Слични содржини