Киев му се заблагодари на Џонсон за поддршката, Русија се радува на неговото заминување

од Nikola Popovski

Во четвртокот, украинското претседателство му се заблагодари на британскиот премиер Борис Џонсон за неговата поддршка за време на „најтешките моменти“ од руската инвазија, веднаш по објавувањето на неговата оставка како лидер на Конзервативната партија, отворајќи го патот за да се повлече од премиерската функција. .

-Му благодариме на Борис Џонсон што ја разбра заканата од руското чудовиште и што секогаш беше во првте редови на поддршката за Украина“ и што ја „презеде одговорноста во најтешките времиња“, напиша на Твитер советникот на украинскиот претседател Михаило Подолјак.

Тој додаде дека Борис Џонсон е личност која од почетокот на конфликтот во Украина ги нарекува работите со нивното вистинско име.

Руските политичари во четвртокот го слават падот на Борис Џонсон, нарекувајќи го британскиот премиер „глупав кловн“ кој ја доби заслужената награда за вооружување на Украина во конфликтот со Русија.

Џонсон, лидерот на кампањата за Брегзит во 2016 година, кој победи на изборите во 2019 година за да го извади Обединетото Кралство од Европската унија, ја објави својата оставка во четвртокот откако беше одбиен од министрите и мнозинството конзервативни пратеници поради серија скандали.

Кремљ соопшти дека не е љубител на ликот и постапките на Џонсон.

„Тој не нѐ сака, ниту ние него“, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, непосредно пред Џонсон да ја објави својата оставка во Даунинг стрит.

Во говорот во кој објави дека се повлекува од лидерската позиција на Конзервативната партија, но планира да остане премиер додека не се избере неговиот наследник, Џонсон му се обрати на народот на Украина и вети дека Британија „ќе продолжи да ја поддржува нивната борба за слобода за како колку што е потребно“.

Русите беа жестоки во нивната проценка за улогата на Џонсон, кој неодамна им кажа на своите колеги дека би сакал да остане на власт подолго од Маргарет Тачер, цврстата непријателка на поранешниот Советски Сојуз, која беше британски премиер од 1979 до 1990 година.

Рускиот тајкун Олег Дерипаска преку Телеграм изјави дека ова е „неславен крај“ за „глупавиот кловн“ чија совест ќе оптоварува „десетици илјади животи во бесмислениот конфликт во Украина“.

„Кловнот си заминува“, изјави Вјачеслав Володин, претседател на Долниот дом на рускиот парламент. Тој е еден од главните идеолози во војната против Русија до последниот Украинец. Европските лидери треба да размислат каде води таквата политика“.

Дури и пред претседателот Владимир Путин да нареди инвазија на 24 февруари, Џонсон постојано го критикуваше Путин, прикажувајќи го како несовесен и потенцијално ирационален лидер на Кремљ кој му се заканува на светот со своите луди амбиции.

По инвазијата, Британија стана еден од најголемите западни поддржувачи на Украина поради Џонсон, и испрати оружје и воведе некои од најтешките санкции кон Русија во модерната историја и ја охрабри Украина да ги победи силните руски вооружени сили. Тој двапати отпатува за Киев за да се сретне со украинскиот претседател Володимир Зеленски.

Слични содржини