Ким Јонг-ун се извини за убиството на јужнокорејски службеник

од Vladimir Zorba

Севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун се извини за убиството на јужнокорејски службеник во близина на спорната морска граница меѓу двете ривалски земји, изјавувајќи дека му е „многу жал“ за „неочекуваниот и несреќен“ инцидент, соопшти денеска јужнокорејското претседателство.

Многу е невообичаено севернокорејскиот лидер да и се извинува на Јужна Кореја за кое било прашање, според агенцијата АП.

Неговото извинување се очекува да ги олесни чувствата против Пјонгјанг во Јужна Кореја и зголемените критики кон јужнокорејскиот претседател Мун Џае-ин во врска со смртта на официјалното лице оваа недела

„Другарот Ким Јонг-ун е многу тажен што го разочара претседателот Мун Џае-ин и граѓаните на Јужна Кореја заради неочекуваниот, несреќен инцидент, во време кога Јужна Кореја се бори со пандемија на коронавирус, се вели во пораката на Северна Кореја, пренесена од јужнокорејското претседателство.

Јужна Кореја вчера го обвини својот северен сосед за пукање и убиство на еден нејзин службеник кој очигледно се обидел да избега и го запали неговото тело откако претходно оваа недела беше пронајден на пловечки објекет во водите на Северна Кореја.

Јужнокорејските власти ја осудија Северна Кореја за грозоморниот чин и побараа одговорните да бидат казнети.

Според севернокорејското соопштение, војниците на таа земја прво пукале во празните места кога човекот не објаснил зошто е таму, наместо да каже дека е од Јужна Кореја.

Потоа изгледаше како да е пред бегство, а севернокорејските војници испукаа повеќе „вистински“ куршуми.

Кога војниците се приближиле до пловечкиот објект на кој се наоѓал човекот, тие виделе само многу крв и тој не бил таму. Војниците заклучиле дека тој е мртов и го запалиле тој брод во согласност со прописите околу коронавирусот. Висок јужнокорејски воен службеник во средата пред пратениците изјави дека Северна Кореја пукала во Јужна Кореја во согласност со засилените прописи околу коронавирусот, кои вклучуваат неселективно пукање кон секој што нелегално се приближува до нејзините граници.

Јужнокорејскиот министер за одбрана Сух Вук изјави дека се верува дека јужнокорејскиот официјален претставник се обидел да избега затоа што ги оставил чевлите на бродот, а околу себе имал појас за спасување и преминал на брод кога го пронашле во водите на Северна Кореја

loading...

Слични содржини