Кина ги санкционираше официјалните лица на Трамп

Кина воведе санкции за скоро 30 поранешни функционери на администрацијата на претседателот на САД, Доналд Трамп, чиј мандат истече денес, неколку моменти откако тие ја напуштија функцијата.

Во изјавата издадена само неколку минути по инаугурацијата на новиот претседател на САД, Џо Бајден, Пекинг најави забрани за патување и ограничување на деловните активности кон државниот секретар на Трамп, Мајк Помпео, советникот за национална безбедност Роберт О’Брајан и амбасадорот на Обединетите нации Кели Крафт.
Економскиот советник на Трамп, Питер Наваро, исто така беше казнет; неговиот водечки дипломат за Азија, Дејвид Стилвел; Секретар за здравство Алекс Азар; поранешниот советник за национална безбедност Џон Болтон и стратегот Стивен Бенон.

Санкциите генерално немаат практично значење, но ја подвлекуваат антипатијата на Пекинг кон администрацијата на Трамп, за која сметаше дека е непријателска.

Министерството за надворешни работи на Кина објасни дека „во текот на изминатите неколку години, некои антикинески политичари во Соединетите држави, поради своите себични политички интереси и предрасуди и омраза кон Кина, и непочитувајќи ги интересите на кинескиот и американскиот народ, планирале, промовирале и извршиле луди потези“. „Сериозно се мешаше во внатрешните работи на Кина, ги поткопуваше кинеските интереси, го навредуваше кинескиот народ и сериозно ги нарушуваше кино-американските односи“.

Во вторникот, Помпео ги нарече репресивните мерки на кинеските власти врз муслиманските етнички малцинства „геноцид“ и можно е да следат нови американски санкции против кинески официјални лица.

Администрацијата на Трамп постојано го зголемува притисокот врз Кина од минатата година, па дури и повеќе во последните месеци. Во последните неколку недели на власт, администрацијата удри многу кинески официјални лица со санкции за нивните активности во Тибет, Тајван, Хонг Конг и Јужното кинеско море.

loading...

Слични содржини